Lite punkter från F! partiprogram
åsa romson hatar vita män med hela sitt hjärta, det råder det inge tvekan om. men så är hon lesbisk också.
hon påtalade endast att det är vita mäns fel för allt i sverige när det kommer till miljöproblem men igonerar det faktum att det finns mindre vita män än kvinnor och icke-vita män i detta land. men såklart, hon är ju rasist och sexist om hon skulle påpeka det också.
sverige är det mest extrema vänster land i hela världen, det är fan helt sjukt.
40 % av alla kvinnoir i sverige kan tänka sig rösta på ett parti som sätter all skuld på vita män, precis som sd sätter skuld på muslimer och hitler på judar.
bäst att fly om man är vit och man.
Skolväsendet och hela konceptet kunskapsområde kan skrotas - i Sverige räcker det med att blott leva och så att säga tänka lite själv, för att nå allsköns kunskap och inblick.
Om sarkasm ska läggas åt sidan en stund så har "skuld" i högsta grad förväxlat med "ansvar". Det känns även förkastligt att människor i Sverige - först ut i världen med offentligt bredband och året 2014 - lyckas skaffa sig riktigt starka åsikter om feminism - utan att besitta så basal kunskap om femenism, att man ens känner till att den "Vita, heterosexuella mannen." pekas ut som samhällsnormen inom feministisk ideologi och att jargongen och lingon alltid, alltid(, alltid), ALLTID utgår ifrån detta.
Det talas inte om individer eller ens om varelsen "man" inom feminism - utan om könssrollen "man" (som feminister anser existera) och om, som i det här fallet, samhällsnormer och samhällsstrukturer.
Se hur en mening levererar den mest basala informationen om feminism, som ivriga antifeminister inte har bemödat sig att söka för ens en sekund - och hur den informationen framförallt reder ut missförståndet om "manshat" som Yes löser fett. Det hela känns som upproret mot starten av CERN och hur totalt oinsatta människor tågade runt med domedagsvarningar om hur världen skulle slukas av ett svart hål, utifall partikelacceleratorn användes. Med andra ord på gränsen till tragiskt skrattretande.
Har man inte lyft ett enda blad information om feminism - hur i hela fridens namn kan man då utgå från att man har koll? Helt fantastiskt och tragiskt.