Inlägg från: Anonym (Anonym) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anonym)

    Anklagad sv soc

    Anonym (rede) skrev 2015-01-19 21:12:51 följande:

    TS brister du i din föräldraroll?

    Tror du barn mår bra av att vara med förälder som är onykter?


    Men varför säger du det till mig ? Angår det mig ? Svar nej !
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (anonym 2) skrev 2015-01-19 18:34:36 följande:

    Det är ju dig soc. vill besöka det är ju dig de anklagar för att vara alkoholist. Soc. kommer inte på hembesök eller ens kontaktar majoriteten av föräldrar i Sverige det är bara några få procent som har någon som helst kontakt med soc. under sitt liv förutom möjligtvis ekonomiskt bistånd och när de blir gamla och ansöker om hemtjänst.


    Angår fortfarande inte mig ? Varför tror du jag ifrågasätter .
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (Man 41) skrev 2015-01-19 22:13:29 följande:

    Vad hade du helst sett att folk här i tråden ger dig för svar?


    Vet jag inte ,ingen aning allt utom att komma på iden att lägga ner allt bara för att man råkar ha barn, då ska man typ lägga ner både kärlek och liv och trevligheter enlig en dels åsikter , men det är inte min stil .
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (Fint men...) skrev 2015-01-19 21:25:23 följande:

    Usch , det där låter hemskt. Nu har du erkänt att du dricker! Medvetet skadar du dina barn. Detta existerar inte i min värld, därför har jag stöttat dig. Du har det svårt har jag tänkt. Istället är det så att du var berusad när du skrev igår. Jag har frågat dig om du fått hjälp med att skriva idag. Inget svar. Bara ditt oförskämda sätt. Ändå är folk snälla och försöker hjälpa dig med vettiga råd.

    Vad gör du?! Du är otrevlig och det värsta av allt, du visar med det du skriver , och din vägran att ta provet som mäter om du dricker för mycket, att du bara tänker på dig själv. Nu förstår jag också att du verkligen menade att" prioritera " en man före ditt /dina barn. Du låter dina barn komma sist. Du ska dricka , och som du själv säger prioritera en man... Du är ett exempel på hur en dålig mamma är. Så tragiskt! Det är därför du inte kan ta till dig , det folk skriver till dig här. Synd att jag inte vet ven du är. Hade visat soc denna tråd , här avslöjar du dig själv. Visst kan man ha problem , men man är väl inte så fräck som du är, och startar en tråd för att få medhåll när man själv är den som handlar illa.

    Erkänn för dig själv och soc att du har problem med alkoholen. Sök hjälp för det! Vänta med att ta hand om dina barn tills du blivit nykter. Då har du i slutändan rättat till ditt misstag och gjort rätt mot ditt /dina barn. Då kan du bli en fin mamma igen.

    Barn väljer inte sina föräldrar, det är föräldrarna som väljer sitt barn. Därför är föräldrarna skyldiga att ge sina barn en trygg barndom.

    Du säger att du inte tog skada av dina föräldrars fester. Detta som hänt dig , kanske visar att du faktiskt har tagit skada av din barndom.


    Men dom har inte ens begärt provtagning , och nej jag är tom avundsjuk på mina föräldrar .Idag .(-:
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (Sluta) skrev 2015-01-19 22:39:30 följande:

    Snälla snälla. Skriv så man förstår.

    Vad vill du? Det är tydligt du är svensk så lugna ner dig och skriv ordentligt.


    Har det betydelse var jag kommer i från ? Finns väl utländska som resonerar liknande med och som är värre än jag tom ...(-: Jag är ändå betydligt mer lugn svensk än många , och synd fri tom om du vill veta ... (-: så ja självklart har jag högre standard på livet även med barn.
  • Anonym (Anonym)
    K med lilla E skrev 2015-01-19 22:50:20 följande:

    Men vad har dina föräldrar med detta att göra? Du verkar lite förvirrad måste jag söga.


    För hon babblade om barndom och där är defenitivt inget fel på min / vår barndom .
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (Fint men...) skrev 2015-01-19 22:53:07 följande:

    Även om ingen begärt det, så är det ju ett vettigt råd du fick i början av tråden, att ta provet för att visa att du är oskyldig. Är du inte intresserad av att visa soc , att anmälan om att du är alkoholist kan uteslutas?


    Oskyldig ?det är inget brott och dricka ?
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (Åh nej) skrev 2015-01-19 23:02:56 följande:

    Kvinna 34... Jisses. Har du verkligen barn?


    Ja bättre mor troligen än vad du är .
  • Anonym (Anonym)
    K med lilla E skrev 2015-01-19 23:00:19 följande:

    Nej inget brott men du är klart olämplig som förälder om du dricker och tappar omdömet och samtidigt har hand om ditt barn. Förstår du inte det?


    Vem har sagt att jag super , men även jag har rätt till kärlek och tillvaro ibland något problem med det ?
  • Anonym (Anonym)
    Anonym (anonym 2) skrev 2015-01-19 23:06:31 följande:

    Det är inget brott att dricka alkohol men som du själv skriver så anklagar soc. dig för att vara alkoholist och de vill komma på hembesök det är alltså upp till dig att bevisa för dem att du inte har alkoholproblem.

    Och ja man får lägga ned kärlek och trevligheter när man har barn om det leder till att man blir anmäld till soc. och de vill komma på hembesök.


    Men ni är soc älskare och lever med dom troligen , jag skiter i vad du tycker och tar inte hänsyn mer än till mig själv gå och begrav dig istället .
Svar på tråden Anklagad sv soc