• Mijjan

    Oktoberbebisar 2015

    Ulrika82 skrev 2015-06-18 08:10:42 följande:

    Känner mig så fet.. Vikten bara ökar och ökar.. Det ända som cirkulerar i huvet känns det som..


    Samma här... Den här fixeringen tar hela glädjen från att vara gravid. Jag mår i övrigt så bra att det är bara sparkar och tjockheten jag har känns det som. Och sendrag på nätterna och halsbränna...Men jag har jättesvårt att både hantera att magen växer och folks kommentarer kring det. Huvudet i mig säger att jag inte borde bry mig ( inte dom heller!) för jag är ändå i sjätte månaden men känslorna hatar den nya valrosskroppen
  • Mijjan
    Skogisen skrev 2015-06-22 09:01:50 följande:

    Är i vecka 22 nu, har gått upp 3kg o tycker inte magen växer nånting (mest min upplevelse tror jag) har oxå lite ångest inför viktökning o hoppas den här takten fortsätter :) har haft sammandragningar på jobbet varje dag i 4 veckor men verkar lugna ner sig nu när jag gått på semester :) Lillskrotan inne i magen buffar o tränar o gör allt för att påminna mig om att jag är gravid :) har fortfarande inte riktigt kunnat ta till mig graviditeten helt, men det kommer väl även om jag har stunder då jag bara vill att dom ska ta ut bebisen ur magen på mig NU för det gör ont o jag tycker bara den är jobbig. Har lite krig mellan känslor o hjärna här :p


    Känner igen mig i det du skriver väldigt mycket. Tycker mitt fokus denna graviditetet är viktpanik :P Första barnet och är livrädd att gå upp 30 kilo. Gick inte upp alls tills vecka 20 och nu 6 veckor senare har jag gått upp 5 kilo så typ ett kilo i veckan. Hoppas inte det fortsätter i den här takten bara :O Huvudet säger att 5 kilo i min vecka är helt normalt, nästan för lite medan känslorna säger att jag vill tillbaka till startvikt. 

    Har också väldigt svårt att ta till mig graviditeten och vill helst inte prata om den (svårt nu när magen verkligen syns dock...) Även om graviditeten var planerad så vet jag inte riktigt om jag var "redo" för det här i min öhm "unga" ålder ;) Jag är trots allt bara 29 ;) Även om jag känner bebis dagligen nu med sparkar och annat så vill jag helst att livet bara ska fortsätta som det var innan... :( Samtidigt så är en liten del av mig också förväntansfull på äventyret vi har framför oss men den delen blir lite tillbakatryckt av alla andra känslor.... Håller på med lite boande med inköp/förberedelser och den delen känns ok men tanken på att en "främling" ska komma och vända upp och ner på vår vardag är jag inte helt bekväm med! Samtligt så längtar jag tills graviditeten är över så det är väldigt blandade känslor här med - känslor och förstånd inte alls håller med varandra för det mesta. 
  • Mijjan
    Mira14 skrev 2015-07-19 15:30:54 följande:

    Hur mår alla? Jag gick in i vecka 30 idag och mår toppen, hade jag inte fått mage och känt en kille som sparkar där inne så hade jag inte förstått att jag är gravid. Jag tränar ca 5 gångar i veckan, mest löpning och Bodypump. Någon annan som tränar på? Jag tycker jag får mycket blickar men jag mår ju så bra och får aldrig ont så jag tar det ju inte heller speciellt lugnt. Är det dumt tro? Jag tänker att kroppen borde säga ifrån om den inte gillar vad jag gör?! Trots träning och att jag inte äter mer än vanligt så har jag gått upp 10 kg vilket känns mycket.. Min barnmorska sa att man ska gå upp mellan 10-15 och eftersom jag passerat 10 nu så kommer jag ju fortsätta gå upp.. Så minst 15 räknar jag med.


    Jag har väl mått bättre :-P är också i vecka trettio men fick en rejäl propp för två veckor sedan i ljumsken. Fram till dess tränade jag tre gånger i veckan men lugnare än innan jag blev gravid. Springa fick jag sluta med i vecka 10 pga foglossning som jag tack vare bra råd från sjukgymnast kunnat hålla i schack men som sagt löpningen dog där. Dock simning, spinning och styrketräning kunde jag fortsätta med till proppen kom. Sen tog jag mig inte ens upp för trappan... Efter två veckor behandling kan jag nu röra mig lite mer normalt men eftersom proppen inte helt lösts upp än kan jag fortfarande bara gå kortare sträckor. Jättefrustrerande när jag vanligtvis tränar ofta och går många mil i veckan med hunden... Men det blir lite bättre dag för dag men har inga stora ambitioner vad gäller träning för resten av graviditeten annars känns det som någon sparkat mig mellan benen och är öm. Dålig aptit. Mycket tröttare igen efter att under trimester två varit väldigt pigg! Börjar verkligen längta till förlossningen nu fullt ös i magen iaf. Sover lite sämre på nätterna för varje gång jag ska vända mig vaknar jag. Men i det stora hela mår jag väl ganska bra. Börjar vänja mig vid tanken på att jag måste ta sprutor två gånger om dagen nu i sex månader :-P men mår jag och bebis bättre av det så är det värt det!
  • Mijjan
    Karriärskvinna skrev 2015-07-19 14:53:42 följande:

    Hur har ni det med svullnad? Jag känner att fötter och händer svullnat en del, behöver man vara orolig för det?


    Faktiskt ingenting... Förvånad själv. Ringarna har jag faktiskt tappat flera gånger och fått ta av mig för den avledningen. Var beredd på svullnad nu i högsommaren men dricker mycket och har hört att det kan hjälpa.. Men misstänker nästan att "jag" gått ner i vikt för magen är stor men vägen visar bara fyra plus i vecka trettio... Så tror bebisen tar allt och jag blir smalare :-P
  • Mijjan
    Mira14 skrev 2015-07-19 22:47:15 följande:

    Jag har inte riktgt förstått vad en propp innebär men det låter ju inte bra det du beskriver, hoppas du blir bättre snart.


    Det är en ovanlig men förekommande graviditetskomplikation har jag fått lära mig nu. Händer en graviditet på 1000-2000... Troligen extra hormon och större blodmängd i kroppen som gör att blodet levrar/klumpar sig och så fastnar det i någon av venerna. Är vanligast att få i benen och farligast i lungan men börjar nästan tro att det gör ondast att få i ljumsken där min satt. Plus att den var ganska stor! Så nu måste jag ta blodförtunnande sprutor två gånger om dagen i sex månader och alla framtida graviditeter från typ dag ett... Får se vad för inverkan det har så förlossning men epidural ska tydligen vara uteslutet och kejsarsnitt ska väl inte heller vara att rekommendera pga blödningsrisken. Ska till specialistmödravården nästa vecka så får Lahtimpa mer. Börjar nästan hoppas på igångsättning i vecka 38 men det kanske är önsketänkande
  • Mijjan
    Hoppanloppan skrev 2015-08-27 19:13:30 följande:

    Bara jag som mår bra? Älskar att vara gravid, det är inte alla förunnat och eftersom detta blir vår fjärde har vi bestämt att det inte blir fler barn. Lite vemodigt men jag njuter extra mycket denna graviditet kanske just därför :) V 33+0 imorn och snart räknar jag timmarna till bf!


    Jag tycker graviditeten är som bäst just nu!! Gick in i vecka 36 idag... Första trimestern var jag så trött och första 25 veckorna var jag så viktfixerad och ville helst inte någon skulle veta jag var gravid (haft lite jobbigt med den mentala biten inser jag nu..) sen fick jag en rejäl blodpropp och hade väldigt ont några veckor. Nu när det släppt, magen inte går att förneka trots att jag ändå känner mig ganska smidig så önskar jag att jag kunde frysa tiden. Vet inte om jag är riktigt redo för det här med att bli förälder än bortsett från att nattsömnen blir störd av ett toabesök och halsbränna så tycker jag att jag mår jättebra. Men vill gärna ha tillbaka min kropp och bestämmanderätten över den snart
  • Mijjan

    Jag är i vecka 37 idag och jobbar på. Hade tänkt jobba till bf (30/9) men ser nu över om jag kan sluta tio dagar tidigare istället har iofs inget fysiskt tungt jobb men skönt att slippa stressa iväg och kunna fokusera på att bli mamma istället... Men jag har flexibelt schema med dygn, långpass, kvällar/helger så tror de är tio pass kvar nu på tre veckor så ganska soft ändå hoppas fortfarande på att det blir en septemberbebis även om risken är stor att jag går över som förstföderska

  • Mijjan
    Embla twopointoh skrev 2015-09-04 18:08:35 följande:

    Jag är inte speciellt stor i vanliga fall heller, och har alltid haft små magar under graviditeterna (även om jag känt mig enorm).

    Mitt svar på att jag var "för liten" för att vara i åttonde månaden (kommenterat av en rejält överviktig person): "Mina gravidkilon kommer i alla fall inte sitta kvar speciellt länge efteråt, eftersom jag inte mulat i mig mat och godis varken innan, under eller efter graviditeten."

    Jag har också svarat på undran om det verkligen finns en bebis därinne med: "Nej. (liten paus) Det är faktiskt två." (fast jag inte väntade tvillingar)

    Svärfars kommentar när jag var gravid en av de första gångerna: "Vad tjock du börjar bli!"

    "Du med!", blev mitt svar.

    Jag syr medeltidskläder, och vi var på en medeltidsmarknad en gång när jag var höggravid (dottern föddes tre dagar senare) i stekande sol och 30 grader i skuggan och fullt uppklädd i två lager ylle och huvudbonad. En helt främmande man kommer fram, petar på min mage och säger: "Den där är väl inte på riktigt, va?" "Jo", svarar jag, "men eftersom jag gillar medeltiden kommer jag att sätta ut barnet i skogen när det är fött."

    Jag är liksom inte alls så "snäll" som jag brukar vara när jag är full av hormoner och trött i rygg och sinne efter en lång graviditet...


    Känner igen mig. Är bara spydiga svar som kommer när folk kommenterar så dumt. I vart annat fall är magen "så" liten, vart annat så ser jag sprickbar ut. Antar den är ganska normal ändå :-P men folk ska ha så mycket att kommentera på och det är liksom fritt fram bara för man är gravid.. En annan "favorit" är så fort barn är i närheten: men nu längtar du väl? Sen att barnen för stunden uppför sig illa, är snoriga eller allmänt odrägliga. Nja det får inte mig att längta mer. Mitt barn ska alltid vara rent och snällt så klart
  • Mijjan
    Filuribur1 skrev 2015-09-13 15:24:10 följande:

    Fler som kommit in i det där "måste rensa och sortera o fixa-stadiet"? Fick värsta rycket idag från ingenstans. Har tvättat klart bebbens sista kläder, tvättat ur möbler som sen ska målas om, sorterat i skåp, övat att ställa in bilbarnstolen med en nalle som försökskanin, rensat och plockat undan så att allt är klart inför bebisen. Och jag har varit så trött de senaste dagarna så fattar inte vart denna energin kom ifrån. Nu blir det att dricka te i soffan ett tag pga förvärkar och foglossning men det blir nog minsann att spika upp tavlorna i barnkammaren så fort det har lagt sig!


    Jag! Vi renoverar badrummet nu och jag har bf om mindre än tre veckor.

    Är mycket vi ska hinna klart med där men jag har en gedigen lista med allt som ska fejas och fixas innan bebisen kommer :-P blir stressad av mig själv haha... Jobbar 1,5 vecka till. Har klarat mig bra hela graviditeten och känt mig smidig men sista två dagarna har jag verkligen känt mig höggravid för första gången. Jobbigt att röra sig, sover sämre och tror varje natt ska förlossningen starta :-P trevlig överraskning igår var att ett gäng vänner fixat baby shower åt mig
Svar på tråden Oktoberbebisar 2015