Mamman i familjen Wahlström övergett sonen
Hej!
Jag är en av alla som följt Familjen Annorlunda på tv4. Det har varit intrssant att få följa och få en inblick i hur dte kan vara att ha en stor familj. Det som har genomsyrat serien har i mitt tycke varit att alla par har sagt att styrkan i att vara en stor familj är sammanhållningen och familelivet. Alla håller ihop och ska hålla ihop oavsett - familjen består.
Mamman i Wahlström-familjen har flera gånger pratat om att hon själv har flera syskon och att hon idag inte har kontakt med någon av dessa. Enligt hennes mening har sammahållningen och gemenskapen brustit, och därför är det jätteviktigt för henne att oavsett så ska hon få alla att känna att i hennes familj så håller man ihop även om man bråkar etc.
Detta låter ju bra. Men något jag slogs av var att hon har en äldre son Alexander i yngre tonår från ett tidigare förhållande som bor med sin pappa långt ifrån henne uppe i Norrland. Honom träffar hon sällan och hennes nya barn känner knappt hennes första son.
Jag kan förstå att relationen blir annorlunda om man har delad vårdnad av barn från ett tidigare förhållande, men i det håär fallet så bor hennes unga son heltid hos pappan uppe i Norrland. Jag förstår mycket väl att han vill det, för där bor han lugn och ro ensam med pappan. Istället för att dela uppmärksamheten med 9 halvsyskon där det är ständig kaos. Det jag tycker är märkligt är att mamman valt att flytta ifrån sin son och bosätta sog så långt bort från honom!
Det rimmar illa med det hon pratar om vikten av sammahållning och gemenskap. Gäller det bara hennes nya familj och barn? Även om sonen vill bo hos pappan så är det ju hon som för förälder och om hon hade velat ha en nära relation med honom också, vilket bör vara rätt viktigt med tanke på att han är äldsta sonen utan andra helsyskon från ett tidigare förhållande. Ja då borde hon bosätta sig närmare honom, eller åtminstone se till att träffa honom mer än ett par gånger per år.
Hennes nya barn vågade inte ens krama honom och hade inte ens sett hans hus eller rum! När de väl besökte huset så var flipperspelen det enda som var intressant.
Nu kunde hon ta med hela familjen till Norrland pga att tv4 betalade tågresan, men hon har ett ansvar själv också. Hon har valt att skaffa en ny stor familj och bosätta sig långt bort, och hon har aldrig möjlighet eller tid att åka och hälsa på med undantag för senast då när tv4 var med. Jag tycker dte är dåligt.
Hade jag varit Alexander så hade jag blivit besviken och bitter. Nu är han ju så ung, men senare i livet. Ens mamma flyttarlångt bort, gifter om sig och skaffar så många nya barn. Skillnad vore om hon bodde i närheten och hade DELAD vårdnad. Sammanhållningen och gemenskapen gäller inte alla hennes barn. Syskonrelationen är obefintlig med den äldsta sonen.
Jag vill intye låta elak, men jag blev illa till mods när jag såg avsnittet.
Mammans sätt att prata med äldsta sonen var distanserad och stel, inte moderlig. Hon passar som lek-ledaremamma till alla nya barn, men mamma till äldste sonen blir hon ju inte riktigt.
Nu kan ju fiolk säga att han verkade inte bitter eller olycklig och nej visst, men han är ung och har säkert en bra pappa som tar bra hand om honom som enda barn, men saknaden av ens mamma finns ju där, Att hon väljer att flytta miltals längre bort och skaffa ny familj med sååå många barn och snackar om gemenskap och sammanhållning känns hyckligt och falskt. Då ska man se till att alla barn inbegriper i det.