Inlägg från: WiMe06 |Visa alla inlägg
  • WiMe06

    BF Januari 2016 :)

    Kixpix skrev 2015-06-30 12:21:52 följande:
    Får man fråga varför du ska äta trombyl? & varför blodtrycket ska kollas? :)
    Jag fick havandeskapsförgiftning med första sonen och dem har märkt att trombyl kan fungera förebyggande mot det. Högt blodtryck kan vara ett tecken på havandeskapsförgiftning och därför vill dem kolla det regelbundet sista veckorna. Sonen var även enligt deras uttryck kraftigt tillväxthämmad (väldigt liten för sin vecka) så därför vill dem även göra tillväxtultraljud för att kontrollera bebisens storlek.
  • WiMe06
    Kixpix skrev 2015-06-30 12:46:09 följande:
    Åh jaha! Trodde inte att blodförtunnande medicin kunde förebygga det men super om det fungerar!
    Tur att du får hjälp i alla fall :)
    Nej, jag trodde inte heller det. Men sen har jag även hört att trombyl kan ju göra att man blir mer lättblödande och därför känns det sådär att ta dem också när jag haft lite blödningar, men egetnligen skulle jag börjat ta dem på måndag men jag frågade läkaren och hon trodde inte det skulle påverka att jag får mer blödningar, men för min oros skull gällande det fick jag vänta med dem till efter vi gjort KUB. Gillar inte att behöva ta mediciner ännu mindre när man är gravid, men anser dem att det ska hjälpa så. Känns bra att dem kommer ha extra koll på en iallafall, kommer även att få alla besök som en förstföderska får annars får man ju som omföderska i regel färre besök på mvc, så det känns bra.

    Har även tagit upp min rädsla för snabb förlossning så vi kommer även att prata om detta längre fram vilket känns bra. Första sonen föddes 4 timmar efter igångsättning, andra sonen 2 timmar efter första värk så är rädd att denna förlossningen kommer gå ännu snabbare. Tyst
  • WiMe06

    Kommer inte ihåg om jag har frågat detta, får skylla på gravidhjärna isåfall Tungan ute

    Men har ni svårt att andas ibland, jag har jättesvårt att få ner luften i lungorna, får lura kroppen att gäspa ibland för att kunna få ner luften, minns att jag hade såhär med första rätt sent i grav. för han tryckte på lungorna, men nu? är ju bara i v 11+1. Ska det fortsätta så tro?

  • WiMe06
    dinin skrev 2015-06-30 17:11:52 följande:

    Sådär har jag det i perioder med ångest, så det har nog inget samband med graviditeten.


    Söndag skrev 2015-06-30 17:06:29 följande:

    Tänker också att det ev är lite psykiskt? Jag får så ibland främst vid stress


    Kixpix skrev 2015-06-30 16:50:13 följande:

    Du tror inte det är psykiskt? Har inte känt något. Jag är också i v 11+1 :)


    Tror ni? Har aldrig haft problem med ångest eller liknande.
  • WiMe06
    Kixpix skrev 2015-06-30 16:49:02 följande:

    Alltså, trombyl är ett blodförtunnande läkemedel som personen med risk för proppar och problem med hjärtat brukar äta. :)


    Jo, jag vet. Men en bekant till mig som också haft problem med havandeskapsförgiftning fick trombyl och hon hade blödningar precis som jag har haft nu och när hon började med trombyl blev dem värre för henne, hennes läkare sa då att det kunde vara en biverkning av trombylen att blödningarna blev värre, blodet tunnas ju ut.
  • WiMe06
    Krocki1 skrev 2015-06-30 22:11:53 följande:

    Jag äter oxå trombyl, jag var lättblödande innan i underlivet och jag tycker inte jag att jag blöder mer efter jag började äta medicinen.


    Det är säkert ingen fara, men man måste ju alltid noja sig för ngt, konstigt hur man är
  • WiMe06
    Blgebo skrev 2015-06-30 21:22:29 följande:

    Nej, jag tror det är hormonellt. Jag har också känt så, har heller ingen ångest. 


    Det kan det kanske vara, att det har med graviditeten att göra känner jag iallafall då jag aldrig känner så mer än när jag är gravid. Pratade med annan gravid idag på barnens simskola, hon hade likadant.
  • WiMe06
    Hame skrev 2015-07-01 08:03:35 följande:

    Igår gjorde vi KUB-test, fick låg risk och allt såg bra ut. Hjärtat tickade och liten låg och sprallade  Blev jätte, jätteglad och allt känns så mycket mer verkligt nu  Blev flyttad en dag till 3/1, men jag givk över nio dagar förra gången så jag tror och hoppas att det blir en januaribebis iaf! 


    Härligt att allt såg bra ut

    Det är så roligt att läsa om alla kub, det är liksom ett tecken på att vi går framåt allihopa
  • WiMe06
    Znö skrev 2015-07-01 09:29:32 följande:

    Nä, inte tror jag det är psykiskt ;) Jag är också allmänt flåsig och "tungandad" och känner mig inte särskilt psykiskt instabil ;)

    Ang diskussionerna om Trombyl, initialt är det förstås ett läkemedel för hjärtpatienter. Jag har också hört att gravida kan få det, om man haft besvär med dåligt flöde/proppar i moderkakan i tidigare gravditetet. Dåligt flöde ger undernärda barn, det är inte för det du behandlas med Trombyl WiMe? Att det hjälpte mot HF visste jag inte, men man kan ju inte veta allt :)

    Hoppas ni alla får en bra dag! Jag är fortfarande så trött så jag nästan längtar tills sommarlovet är över och jag får vila upp mig med mina distansstudier och ha barnen på förskolan haha. Men nästa sommar är jag pigg och effektiv igen får man väl hoppas!


    Första sonen var ju väldigt liten och navelsträngen var nästan krumpnad och jättetunn på vissa ställen när dem tittade på den, så troligtvis var det ju alldeles för dåligt flöde sista tiden så därför slutade han växa som han skulle. Dem trodde det kunde bero på havandeskapsförgiftningen så säkerligen är det ju därför jag får trombyl nu. Visste faktiskt inte att det skrevs ut för dåligt flöde/proppar i moderkakan.

    På receptet står det "som profylax mot havandeskapsförgiftning".

    Nu blir det poolen med barnen å få svalka sig lite, svettigt som man blir av allting just nu, haha!!
  • WiMe06

    Så härligt att sommaren äntligen är här, men ack så var man gravid och just det ja, blir röd som en kräfta istället för brun. Fler som märker enorm skillnad på hur ni tål solen sämre som gravida?

    Satt ute igår och blev alldeles illröd på kvällen sen och då satt jag ändå inte länge men det räckte så känslig man är nu. Som icke gravid tål jag solen hur bra som helst och blir sällan röd.

Svar på tråden BF Januari 2016 :)