Vlad skrev 2015-08-01 10:24:15 följande:
Jag kan dra en parallell till ett tidigare arbete jag hade.
Traditionellt har vi haft uppgifter som enbart kunnat utföras av fysiskt starka personer, men det byggdes bort genom att ta fram hjälpmedel för just de uppgifterna. Att de anställda ska utföra uppgifterna utan hjälpmedel är överhuvudtaget inte önskvärt då den som gör det riskerar att skada sig själv. Det påverkade självklart vilka som rekryterades. Det skulle kunna uppfattas som att kraven på de personer som sökte arbetet sänktes, men faktum är att det motsatta skedde, för då inte kraven på fysisk styrka fanns längre så ökade plötsligt möjligheten att ställa andra krav.
Jag undrar om det inte är sådant som folk som är emot den här sortens anpassningar är rädda för - att de själva ska halka ner ett snäpp för att deras egna konkurrensfördelar (som består i att vara svensk eller stark eller vad det nu kan vara) blir mindre värda och de inte har så mycket annat att konkurrera med.
Bra exempel!
Jag tycker att det är märkligt att många, utan närmare insikt i de specifika förhållandena, verkar vara klara med analysen. Inte ens det faktum att det är försvarsmakten själv som vill utvärdera testet eller att en psykolog menar att det nuvarande testet kan vara diskriminerande mot människor med en annan kulturell bakgrund verkar spela roll.
Vår framgång bygger på viljan att utvärdera och utveckla och jag hoppas att det ska fortsätta så.