Inlägg från: elin1989 |Visa alla inlägg
  • elin1989

    Min pojke pratar inte och verkar inte forsta speciellt mycket

    Hej!
    Min pojke ar 21 manader och talet gar valdigt langsamt. Han har knappt nagra urskiljbara ord alls. Ibland anvander han ett ord i perioder och sen verkar han glomma bort det. Han gor en hel del ljud ifran sig men inte mycket som gar att forsta. Han verkar inte heller forsta speciellt mycket. Han forstar nej och typ enkla uppmaningar som "ge mig" etc men om man ber honom att typ ge en fjarrkontrollen sa blir han mest arg. Jag vet inte om han blir frustrerad for att han inte forstar eller om han helt enkelt inte vill!

    Hans sociala samspel ar bra tycker jag, han har bra ogonkontakt, han vill vara i samma rum som oss foraldrar, han ar intresserad nar andra barn leker och vill delta. Med andra vuxna ar han sisadar, han hatar om nagon han inte kanner lyfter honom till exempel, men han leker garna tittut och andra lekar. Han ar for tillfallet ganska arg av sig, men jag antar att det kan hora aldern till. Han skrattar och ler dock nar vi leker. Han har val aldrig varit sa dar jattegosig av sig men visar nar han vill bli upplyft och sitter garna nara och kollar pa tv.

    Jag borjar bli orolig att nagot ar fel. Hans horsel verkar bra, men kanske hor han inte tillrackligt tydligt. Forutom spraket sa kanns han normal, han ar motoriskt normal, han kan bygga staplar, gora enkla pussel, forsoker satta pa sig skorna. Om han ser en telefon sa "pratar" han i den och vill att vi foraldrar ska gora det ocksa. Jag har funderat pa om det kan vara nagon typ av autism, men just att faktiskt har ett bra socialt samspel gor att jag inte ar saker.

    Vad tror ni? Har nagon liknande erfarenheter? Jag bor utomlands och har inte lika regelbundna BVC-besok om i Sverige, men kommer att ta upp mina funderingar vid nasta besok vid 2 ar. Senaste besoket var han bara 9 manader.

  • Svar på tråden Min pojke pratar inte och verkar inte forsta speciellt mycket
  • elin1989

    Hej, ja, han är tvåspråkig. Jag tror att jag förvirrar honom en hel del då jag pratar svenska med honom när vi är själva, men resten av tiden bara engelska. Hans pappa pratar bara engelska med honom. Jag försöker att läsa varje dag, det kan vara lite svårt för honom att sitta still men det brukar gå. Han har ett himla humör och hatar att bli tillsagd vad han ska göra, vill bestämma allt. Så om man typ försöker lära honom något så vägrar han mest!

  • elin1989
    CatEyes skrev 2015-08-30 19:21:38 följande:

    Låter som min son som är två. Vi har varit hos en logoped nyligen och hon verkade inte orolig. Hon sa att vissa barn är lite sena men det betyder inte att de är "sjuka" eller vad man ska säga.

    Går han på förskolan? Min har precis börjat och både BVC och logopeden tyckte att det kan vara en anledning till att han kan vara lite sen. Att han har blivit lite för bekväm hemma då vi föräldrar förstår vad han vill så han behöver inte anstränga sig så mycket.

    Logopeden sa också att han helt enkelt kanske har mer intresse för andra saker och inte har tid för språket, men att vi skulle fortsätta prata med honom ( korta och enkla meningar, så att han inte tappar intresset om det blir för mycket) och gärna läsa tillsammans (min son vägrar sitta ner och läsa en bok).


    Nej, han går inte på förskola. Jag tror också att det skulle vara bra för honom att kanske gå en dag i veckan eller så med andra barn, nu är han antingen hemma med oss föräldrar eller med barnvakt då och då. Han träffar inte så mycket andra barn alls, vilket jag gärna vill åtgärda! Jag tycker att han är normal i andra avseenden, dock väldigt viljestark!
Svar på tråden Min pojke pratar inte och verkar inte forsta speciellt mycket