Inlägg från: Trollsländan3 |Visa alla inlägg
  • Trollsländan3

    BF Juli 2016 (ny!)

    Hej. Är de okej att jag hoppar in i tråden så här sent?

    Är gravid i v 32 o beräknad till den 30 juli, men kommer bli igångsatt vid v 37+0 pga tidigare händelser.

    Är sjukskriven sen en v tillbaka pga foglossning o ska till sjukgymnasten idag.

  • Trollsländan3

    Tack

    Har sen ett par dagar tillbaka fått hemsk molvärk(mensvärk) känns precis som när man har mens. Nån som har lika eller vet vad de beror på?

    Min 4:e graviditet. Läste att foglossning kan ha en molande värk men de här känns som nå helt annat.

  • Trollsländan3
    tovemaja skrev 2016-05-31 20:27:52 följande:

    Jag hoppade också in precis :) kul med fler nykomlingar!

    Förra graviditeten fick jag två dagar med vidrig mensvärk när bebisen fixerade sig. Kan det vara något sådant?

    Var hos BM idag. SF 32 och vågen står på +13kg och jag känner mig sååååå stor! Har nu 5 arbetsdagar kvar... Nedräkning!!!


    Humm, skulle absolut kuna vara en teori men tycker inte de riktigt känns som hon ligger rätt. Ska på tul o flöde på fredag, så de lär ju visa sig då
  • Trollsländan3
    Sommarmalva skrev 2016-05-31 22:57:09 följande:

    Hej och välkommen! Jag väntar också mitt fjärde barn. Har bf 31 juli. Vi ska till läkaren om en vecka o prata om att bli igångsatt lite tidigare vi med. Hur kommer det sig att SU får bli igångsatt? Om du vill berätta...

    Vårt förra barn kom väldigt snabbt! Hade värkar i typ en kvart så fanns inte en chans att vi skulle hinna in. Hon föddes hemma i min säng... Detta satte sina spår och det skulle kännas så bra att bli igångsatt innan så man är på plats liksom. Vi måste dessutom hinna fixa med både skjuts (min sambo har ej körkort) och barnvakt, och åka de 40 minutrarna till förlossningen. Känns jobbigt bara att tänka på...

    Vad får du för hjälp hos sjukgymnasten mot foglossning? Är du där regelbundet?


    Oj, vilken raketförlossning, då förstår jag verkligen att du vill ha en igångsättning. Tror inte de kan neka dig heller till de med den anledningen.

    Min anledningen är att barn nr 2 dog i v 36 av proppar o förkalkningar i moderkakan. Äter blodförtunnande o blir igångsatt i v 37+0 då barnet räknas som fullgånget o dumt att utmana ödet att gå längre. Så går på regelbundna tul o flöde då barnet som dog var tillväxthämnad.

    Första gången ja va till sjukgymnasten faktiskt. Fick lite tips o råd. Samt förslag på träning och så fick ja låna hem en TENS apparat. O den hjälper
  • Trollsländan3
    Sommarmalva skrev 2016-06-01 07:25:41 följande:

    Usch så hemskt! Så tragiskt! Gör detta att du är mer orolig när du är gravid? Kan tänka mig att det är svårt att slappna av?

    Jag var hos sjukgymnast tidigt i graviditeten då jag fick fogbesvär väldigt tidigt. Fick lite övningar att göra och ett bälte. Vet inte om det har hjälpt mig direkt. Använder du tensapparaten regelbundet nu eller hur fungerar det? Hjälper den för tillfället? Tänkte om det skulle kunna hjälpa mig på nätterna... Vaknar typ varje timma av att jag har ont i höften och måste vända på mig. Och det är en liten procedur bara det.


    Jo, självklart har de satt sin spår. Men försöker tänka positivt. Sätter upp delmål varje gång man sk iväg på ngn undersöknig eller till bm. Har fungerat förvånansvärt bra ändå.

    Då har du samma problem som jag med höfterna på kvällen.. fast ibland kan ja inte ens ligga 5 min på sidan utan att jag måste byta.

    Körde tens igår innan jag gick o la mig o har sovit mycket bättre, så om de inte är en tillfällighet så måste den ha hjälpt
  • Trollsländan3
    Sommarmalva skrev 2016-06-01 13:59:30 följande:

    Så skönt att det funkar med delmål, fast så synd att inte kunna njuta fullt ut av graviditeten.

    Det där med höfterna på natten... Hör du också som ett knäppande ljud ibland när du vänder dig om? Nästan som ett plopp liksom i höfterna. Som om de ploppar tillbaka i rätta läget? Låter lite läskigt tycker jag.

    Jobbade ju min sista natt inatt och har faktiskt sovit förundransvärt bra idag. Bara vaknat några få gånger. Så skönt!


    Jättetråkigt att inte kunna njuta, känns mer som en nervös lång transportsträcka.

    Tycker mitt bäcken o höft knäpper ofta, inte bara när man ligger i sängen. Sen knäpper även bebisens leder ibland när hon rör sej, de tycker jag låter mer illa än mina egna ljud
  • Trollsländan3
    Sommarmalva skrev 2016-06-01 23:31:12 följande:

    Förstår verkligen att ni inte kan njuta. Jag tycker det är jobbigt jag, som "bara" har ett missfall innan. I vecka 13. Först kände jag mig så lurad på sen där vecka 12 som är den magiska gränsen liksom. Efter det har jag inte litat på nåt. Kan inte ens föreställa mig hur det är att förlora barnet så sent som ni gjorde! Blev du igångsatt med tredje barnet?

    Låter otäckt det där med att bebis leder knäpper! Har bm sagt att det är det? Hörs det väl? Nu ska jag ta mig en samarin och gå o lägga mig. Även om jag nu är ledig så är det barn som ska till skolan, så ingen sovmorgon här inte


    Beklagar ditt missfall, sorgligt i vilken vecka det än är i.

    Blev igångsatt i v 35 då hon helt plötsligt låg på -15% på tillväxten.

    Men vill verkligen komma till 37 veckor denna gång, vill inte ligga kvar på neo.

    Börjar bli van vid detta knäppandet nu då de flesta av mina barn låtit så när de sträcker eller rör på sig

    Igår kväll när jag gick o la mig låg hon med huvudet neråt, va uppe på toa vid halv 2 då låg hon i tvärläge o nu på morgonen ligger hon med huvudet nedåt igen. Full fart

    Vet ni vad de blir? Funderat på namn?

    Vår lilltjej heter redan Matilda, känns viktigt för oss att ha ett namn ifall de skulle hända något. Att de är redan en bestämd person liksom.
  • Trollsländan3
    Moorii skrev 2016-06-03 04:36:29 följande:

    Hur mår alla i värmen? Här blir man smått tokig! Tur det finns fläktar :)

    Börjar hända lite så smått nu. I lördags började jag få sammandragningar för första gången, och sen två dagar har jag börjat få mensvärk, dock väldigt svagt än så länge. Fick en ond sammandragning igår också, men har förstått att det är lugnt så länge det inte blir regelbundet? Vecka 34 nu iallafall.


    Ja älskar värmen, detta är min årstid o ja njuter dessa heta dagar

    Har också haft problem med mensvärk tidigare i veckan o Sd har jag mer eller mindre flera ggr om dagen. Vet inte om de beror på att detta är 4:e graviditeten. Idag vankas flöde o tul på akis o hoppas hon inte dragit ner allt för mycket på minus o att flödet ser bra ut. Imorgon går man in i v 33
  • Trollsländan3

    Som jag misstänkte ligger hon på minus, uppskattas väga 1721 (31+6) men flödet såg bra ut. Tillbaka om 3 veckor.

  • Trollsländan3
    Niyoh81 skrev 2016-06-03 15:03:18 följande:

    [quote=76682140][quote-nick]Trollsländan3 skrev 2016-06-03 09:29:37 följande:[/quote-nick]Som jag misstänkte ligger hon på minus, uppskattas väga 1721 (31+6) men flödet såg bra ut. Tillbaka om 3 veckor.[/quote

    Men följer hon sin kurva? I v.35 låg våran lillprins på 1,8 kg å de blev vår sista tul. Sa att han e liten men han följer sin kurva å ligger på nästan -17% men de är ingen fara förrän de hamnar över -22%.


    Nä, hon följer inte sin kurva. I v 29 (28+3) låg hon på +8% 1380g. O idag 31+6 1721g. - 13%

    Sonen som gick bort i v 36(2010) låg på -23% 2050g.
Svar på tråden BF Juli 2016 (ny!)