elinaehn skrev 2016-05-17 13:26:15 följande:
Hm jag skrev ag har outlook men det är ju inte hotmail så det måst svara fel. jag har en mail just genom en internetoperatör (alltele/blixtvik). Det verkar soma tt bästa sättet att hantera det här är att maila vidare varje viktigt mail till en hotmailadress, så finns kopia där?
Microsoft döpte om tjänsten Hotmail till Outlook eller
outlook.com för ett tag sedan och för att krångla till det så finns även
live.com som är precis samma sak.
På din dator använder många ett mailprogram för att hantera sina mail. Vanliga program är Live Mail, Microsoft Outlook, Apple Mail.
Dock behöver man inte göra det längre utan man kan enkelt hantera alla sina mail via webbmailen inkl. de från alltele/blixtvik.
Om du vidarebefordrar ett mail till din hotmailadress så blir det ett vidarebefordrat mail i din hotmail. Testa och se om du tycker att det duger som backup. Fördelen med att göra på det sättet är att alla mail blir sökbara via
outlook.com så du snabbt och lätt hittar till dem.