• cosinus

    Ombyte i simhall

    Mina killar har gått själva från ungefär den åldern.

    De håller sams när de måste s a s. Sen är jag inte så djäkla noga med att de måste tvätta håret med schampoo, det kan vi göra hemma på kvällen om de tycker det är tjorvigt själva. Det är inte hela världen.

    Jag tar alla värdesaker så glömmer de låsa är det inget problem. Brukar instruera dem att behöver de hjälp så ber de någon annan pappa (alltså någon som har med barn för de brukar vara snälla och vana vid barn) och att jag är snabb på min sida så måste de ha tag i mig så vet de var de hittar mig. Har funkat jättebra alla gånger.

    Helt OT men jag brukar även säga åt dem på typ nöjesfält och annat att behöver de hjälp så fråga om det, ta någon som har med barn i ungefär samma ålder. Föräldrar brukar vara duktiga på att hjälpa andras barn och risken att de ska röva bort ens eget barn om de har med sig ett det samtidigt ska hålla reda på känns minimal :)

Svar på tråden Ombyte i simhall