Inlägg från: Seven Costanza |Visa alla inlägg
  • Seven Costanza

    Tar ett tag innan bebis greppar bröstet

    Grattis till sonen! Håller du bröstet med hamburgergreppet så att han lättare kan få tag? Googla det annars, det underlättade mkt för min son. Första tiden är tuff och det går inte alltid smidigt med amningen i början så som man tror.

  • Seven Costanza
    JohannaSaGo skrev 2016-09-20 03:46:41 följande:

    Tack :) kollade upp det nu, men mina bröst blir stenhårda såhär i början innan jag hört att dom blir mjukare när dom regletats efter barnets behov. Så det går inte att forma dom alls än :(


    Aha ja just det så kan det vara - då kan ju handmjölkning hjälpa lite, annars tror jag att brösten kommer anpassa sig bättre redan under kommande veckan. Men försök hålla hamburgergreppet så gott det går, även om du bara får tag lite grann och kan styra bröstvårtan så kan det hjälpa.
Svar på tråden Tar ett tag innan bebis greppar bröstet