elyse skrev 2016-09-23 00:28:42 följande:
Äter du inlagd sill?
Jag tyckte att det var vidrigt med i princip alla bitar utom tofu, ägg/omelett och räka i början. Välj bitar med smaker du vet att du brukar gilla + något wild card. Idag äter jag nästan allt; bläckfisk, musslor, rom... Bara maki som jag tycker är tråkiga och sjögräset runtom är lite speciellt.
Ett tips för att blanda ut wasabi i sojan är att ta bara några droppar soja och blanda ut med hjälp av pinnarna. Sedan fyller du på mera soja. Annars klumpar sig wasabin lätt.
Never ever ever do that! I alla fall inte om du äter sushi i Japan. Och jag förstår inte heller varför man skulle vilja göra det, eftersom det förstör smakerna av både sojan och wasabin.
Just... don't..... Eller, för all del, gör det om du vill, men det är lite som att ta sista kakan på fatet eller vara den enda som super på begravningen.