Kvinnor och män som snusar, några frågor
Hej!
Har lite frågor till er män och kvinnor som snusar.
Vad snusar du? Lös/portion?
Vilket märke?
Hur länge har du snusat?
Är du noga med munhygienen?
Har du märkt av snusande på din hälsa? (Dvs; påverkan på tänder/tandkött?)
Är DU rädd för tandhälsan/tandköttet?
Vill du sluta snusa/ eller fortsätta (och isåfall varför)?
Själv är jag 23 år och snusat General portion av och till sedan jag var 15 år. De senaste 4 åren har jag i perioder fått så dåligt samvete av att snusa (är livrädd att förstöra tandköttet), men snus är ju så gott.....hmmmm.
Är just nu för tillfälligt snusfri och inte snusat sedan ca 2 månader. Men längtar nästan dagligen till en snus och livet känns sådär grått och tråkigt utan snus. Samtidigt som jag inte oroar mig över tandhälsan, vilket jag i perioder däremot gör när jag snusar.
Saken är den att det syns ingenting på mina tänder eller mitt tandkött vad jag kan se eller tandläkaren när jag varit det. I alla fall inget märkvärdigt.
Är väldigt noga med munhygienen, borstar alltid tänderna morgon och kväll, munskölj, samt tandtråd.
Men är livrädd att när jag snusar att jag plötsligt ska märka att tandköttet är sönderfrätt eller att tandhalsarna syns.
När jag varit hos tandläkaren så säger dom att jag har jättefin tandhälsa och att jag inte behöver oroa mig. Men jag gör det ändå.
Samtidigt så vill jag inte ge upp snuset helt....
Någon som känner igen sig?
Ska bli intressant att läsa era svar.
Ha en fin kväll!