Omplacering pga psykisk ohälsa
Hej
Idag e jag sjukskriven pga psykisk ohälsa som jag har haft länge, jag jobbar på ett stort företag och jag har kommit till situation att jag inte kan utföra mina arbetsuppgifter pga mina mediciner.
Mitt arbete kräver stor koncentration. Jag har haft ett möte med min arbetsgivare och HR, de skulle försöka hjälpa mig att hitta något annat arbete som kanske kan passa mig så att jag kan återgå till arbete igen.
Min arbetsgivare ringer mig häromdagen och bjuder mig att jobba på samma jobb igen, att jobba typ 50% och sen stiger jag på med tiden! Han hävder det kan vara svårt att hitta annan avdelning specialt om vi meddelar nya chefen att du e psykisk sjuk. Jag svarade på att jag kan inte och om jag slutar tar mina mediciner kommer inte gå bra och kan resultera att jag sjukar mig igen.
Min läkare ville inte att jag återgå till arbete förrän de hittar något annat.
Ska jag invänta svar från arbetsgivaren eller ska blanda in facket? Jag har tröttnat och vara hemma och ville börja jobba så fort så möjligt. Vad kan facket hjälpa mig med? Kan det hända att arbetsgivare säger upp mig pga av det? Vilka rättigheter har jag?
Tacksam för allla svar