• klyban

    Drogtest

    Anonym (M) skrev 2017-01-09 17:29:27 följande:
    Det beror på drogen samt hur mycket/hur länge du använt drogen m.m.
    Cannabis t.ex. finns i blodet ca 12h efter senast intag, men om man konsumerat det mer regelbundet så kan det finnas THC  i blodet längre än så. Andra droger rör sig ofta om 2-4 dagar, vissa veckor - det beror på helt enkelt. Vilken/vilka droger är det du funderar över? Brukat de en gång, fler gånger? Hur ofta? 

    8-10h Säger RMV att det finns spårbara mängder THC i blodet.
    Metaboliter går ju påvisa om dessa finns kvar i kroppen och längre än dessa 8-10h och i blodet.

  • klyban
    smulpaj01 skrev 2017-01-09 17:25:08 följande:
    Är inte så hemma på droger men jag tror det är olika beroende på vilken drog det gäller. Hasch har jag för mig syns sedan månader tillbaka, amfetamin ganska länge och kokain kortare? Alkoholmissbruk syns sedan 6 veckor tillbaka på blodprov och en vecka på urin.

    Vilket prov skulle detta vara?

    Vid ett konsumtionstillfälle av cannabis, så kan man påvisa THC i blodet 8-10h efter konsumtiosntillfället.
    Och normalt 2-4 dagar kan man påvisa metaboliter av THC, så glöm  månader.
    Det sker först vid 24/7 konsumtion och under en lång tidsperiod.

    Amfetamin och kokain går påvisa metaboliter i någon dag.

  • klyban
    Anonym (TS) skrev 2017-01-10 09:50:02 följande:
    Jag vet hur länge det visas i utom OM man inte missbrukat det. Jag har missbrukat det ordentligt innan. Sista intaget som sagt för 10 dagar sedan.
    Borde det slå positivt ändå?

    För guds skull köp ett drogtest och kolla själv om du är så orolig.
    Så vet ju du hur det blir vid ett drogtest.

Svar på tråden Drogtest