Inlägg från: Lillatjejen1992 |Visa alla inlägg
  • Lillatjejen1992

    För oss som försöker bli gravida med första

    Jooosen skrev 2017-08-24 11:18:28 följande:

    Men Gud låter helt sjukt! Hur kan dom missat kontakta dig?? Förstår att du måste vara måttligt irriterad just nu!


    Läkaren har inte ens bokat in en annan tid förra året utan skickade hem mig med provera och ordern att ät dessa och kommer inte mensen kontakta mig. Mensen kom igång och i november det året böt jag klinik till octavia kliniken för mina mensrubbningar där ingenting hittades förutom en förtjockad slemhinna som den läkaren sa förmodligen va en tidig graviditet (vilket det inte var då hcg blodprovet påvisade det). Så jävla arg!
    Kämpat för ett plus sedan sommaren-16. Ännu inte lyckats.
  • Lillatjejen1992
    inez898 skrev 2017-09-04 08:22:33 följande:

    Nej exakt! Klart man lever på som vanligt, men det är såklart omöjligt att inte tänka på det. Känns som ett så värdelöst råd. Om det dom menar är att man inte ska sätta livet på paus så säg det då, men säg inte "det är nog att du så gärna vill bli gravid som är problemet" för det är bara elakt!


    Jag får oxå utstå dessa råd nästan dagligen. Men folk vet nog inte hur dom ska hantera situationen eftersom man tidigt lär sig att ta för givet att det går fort att bli gravid. Det är ju allt man får höra i skolan tex, "har du oskyddat sex blir du gravid". Folk vet inte hur dom ska hantera situationen så man får försöka förstå sina nära oxå. Jag har gått ut med infon att vi vill inte bli frågade hur det går eller när vi ska få barn. Frågar folk ändå är jag ärlig och säger att vi försöker men det går inte så bra.
    Kämpat för ett plus sedan sommaren-16. Ännu inte lyckats.
  • Lillatjejen1992

    En såndär tung dag igen. Tänker tillbax på förra hösten/vintern då jag var så uppspelt över att "nästa år går jag höstprommisar med bebis" och att förra julen var sista utan barn, att nästa jul skulle äntligen få betydelse och kännas speciell.

    Är så ledsen när dessa tankar kommer ikapp.


    Kämpat för ett plus sedan sommaren-16. Ännu inte lyckats.
  • Lillatjejen1992
    Vick skrev 2017-09-05 13:23:47 följande:

    Känner igen mig! :( Bara att försöka skapa nya målbilder! Jag tänker på första vårsolen och att få ta promenader med barnvagnen (om det nu tar sig den här månaden!)!


    Jag har slutat hoppas :(
    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992

    Har upplev sånna hugg i magen senaste dagarna. Nästan så jag viker mig! Ringde stället vi ska på utredning på ang detta för att se om dom hade någon tidigare tid så vi får komma redan 14/9 ist för 18/9. Hon rådde mig även att ta ett gravtest (bara spökstreck). Vet ju inte när jag är i cykeln men tippar på äl+9 eller 10 så är säkert för tidigt att testa ändå.

    Det tjusiga spökstrecket:


    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992
    Imra skrev 2017-09-06 13:43:02 följande:

    Okej, hoppas det är en liten bebbe!

    Hur vet du att det är spökstreck? Har själv aldrig fått spökstrek så vet inte riktigt hur man ser skillnad på det och ett svagt plus?


    Aldrig fått spök innan heller, endast fått helt blanka men antog bara att det är det eftersom det är så svagt :/
    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992
    Imra skrev 2017-09-06 13:52:08 följande:

    Det kan ju faktiskt vara ett svagt plus!

    Finns ju vissa som plussat svagt på bim-5.

    Tycker du ska testa imorgon igen! :)

    Själv tycker jag att jag känner exakt samma som förra gången innan bim.. molande värk i tjejmagen, lätt illamående ibland men har dock börjat bli så oroligt hungrig hela tiden?

    Är dock bara på bim-9 så bara att vänta och se. Aldrig haft sånna här känningar innan mens när vi inte planerade barn så tycker det är lustigt..


    Tror det bara är färgrester dessvärre..

    Avvaktar med testandet till nästa vecka tror jag.

    Fick oxå ökade känningar innan mens när vi började försöka men för mig har det bara varit pms :(
    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992
    HannaPanna92 skrev 2017-09-06 17:02:05 följande:

    Håller tummarna att det inte är ett spökstreck!


    Åh tack! Tror dessvärre inte vi har sån "tur".
    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992

    Det var bara spökstreck på testet igår. Dagens är nämligen blankt :(

    Utredning 14/9, here we come.


    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
  • Lillatjejen1992
    MaTik skrev 2017-09-07 07:40:18 följande:

    Nej, vad tråkigt! Har du testat med samma sorts test?


    Yes :/ babyplan testa tidigt ..
    Kämpat för plusset sedan juli-16. Påbörjar utredning sept-17.
Svar på tråden För oss som försöker bli gravida med första