• Gräshopper

    Ny förälder...inte alltid rosa moln.

    Att vara själv hemma och mammaledig...inte en dans på rosor. Sonen är nu 1 månad gammal och pappan jobbar.

    S är väldigt sällan nöjd. Gråter mycket. Otröstligt några gånger per dygn om man har otur. Då passar inget och han kan hålla på/vara vaken en hel period. Med period menar jag tiden mellan matningarna. Han får ersättning ungefär var 3:timme.

    Försöker trösta ett missnöjt barn och tittar ut genom fönstret på folk som går förbi. Va härligt det ser ut...att få göra som man vill. Att få vara själv och bestämma själv.

    Pappan kommer hem från jobbet 18, 19 eller 21 på kvällen. Nästan varje kväll har sonen sin skrikperiod. Den börjar någon gång efter 18 och kan hålla på till 22-23. Beroende på hur trött pappan är så får jag avlastning då. Men måste ändå lyssna på skriken. Så det hjälper inte så mycket. (Nätterna har jag med sonen när pappan jobbar.) Oftast har sonen sedan en lugn period fram till 03-05 på natten. Det är olika när det börjar. Ibland behöver det inte börja förrän framåt 07-08. Men då blir han missnöjd igen. Strular när han ska äta. Arg på att han fiser, skriker. Missnöjd. Har han ont i magen...vet inte. Vid den tiden har jag ingen som helst ork. Då blir jag arg/ledsen. Fattar inte hur jag kunde ge mig in i detta.

    1 eller 2 förmiddagar i veckan börjar pappan jobba kl. 12. Så fram till 11 är vi 2. De mornarna mår jag ganska bra. Bästa avlastningen på dagen. Den som fungerar bäst. Jag hinner gå på toa, äta frukost och kanske t.o.m. prata med pappan lite.

    Sonen kan ha 30-60 min då han är nöjd efter att han varit arg på morgonen. Oftast mellan 8-10 någon gång. Detta stämmer nästan varje morgon. Men man kan bäst njuta av det när man är 2. För är man själv måste man ju ändå vara med honom. Inte lämna honom.

    På helgen har vi sagt att jag ska få 1 natt då pappan har sonen och jag kan använda öronproppar för att få en hel natts sömn. Guld!

    Men saknar den första tiden så otroligt mycket. Sonens första veckor då pappan var hemma på heltid och man kunde dela på allt. En halv natt var t.ex. eller några timmar ostörd vila på dagen. Eller bara avlastning vid skrik på dagen. Den ena kunde gå på promenad med vagnen så kunde den andra få saker gjorda som inte handlade om mata, trösta, vagga.

    I veckorna känner jag mig livegen och så otroligt ensam. Gråter massor!

    Sonen och jag har haft 1 bra dag den här veckan. Den var fantastisk.

    Men en dag som denna när han strulat sen 3 i natt och jag inte fått sova färdigt. Pappan åker till jobbet tidigt. Är borta innan vi kommit upp för dagen. Sonen har ont i magen/missnöjd/skriker vi 08 matningen. Efter ett tag kommer han in i sin nöjda period på 30-60 min. Jag skyndar mig på toa, stresspressar fram något. Sen värmer jag en fryspizza och tar ett glas nyponsoppa för det går fortast. Får detta till frukost. Tänker att jag ska försöka få en bra dag. Så jag förbereder en promenad. Det blir drygt 1 timme ute. Sonen sover halva kanske. Men är alltid nöjd i vagnen på promenad. Så länge vagnen rör sig.

    Väl hemma så får han mat. Arg/ledsen/missnöjd igen. Försöker trösta/gör allt jag kan komma på för att underlätta. Lägger honom i vagnen så han kan sova. Skriker och jag gråter. Tillslut blir jag så frustrerad att jag bankar hårt i väggen några gånger. Sonen tystnar och somnar nästan direkt. Och jag får skuldkänslor. Skrämde jag honom nu. Gråter för det.

    Nu efter några vaggningar/skrik till så verkar han sova ordentligt. Klocka har hunnit bli 13. Jag borde sova istället för att skriva detta nu. Men jag måste få det ur mig. Jag borde också äta något för jag är jätte hungrig. Men jag vågar inte låta i köket med risk för att väcka honom igen. Jag behöver verkligen att han sover så länge som möjligt.

    Jag skulle jättegärna ha honom sovandes på mig om det hade fungerat som tröst. Men inte ens det fungerar när han är arg. Så det blir sällan den där mysiga knyta an/hud mot hud vilan.

    Njut av den mysiga bebistiden säger folk....vadå mysig! De få stunder han är nöjd så är han jätte mysig och jag kan glatt prata med honom och uppskattar att ha en son. Eller när han sover. Då är han så söt och då älskar jag honom så otroligt mycket.

    Har provat sjal och babybjörn. Men han är inte förtjust i det. Ska de vänjas in i det?

    Ingen pratar om hur jobbigt det kan vara att få barn.

    Är det någon där ute som känner som mig?

  • Svar på tråden Ny förälder...inte alltid rosa moln.
  • nnnnnnnn

    O ja, det är därför vi har varit hemma båda så länge det bara gått.
    Vi har valt att prioritera tid tillsammans före lång tid ensamma hemma, så våra har börjat på fsk vid 14 mån och inte 2-2,5 år som många andra.
    Men vi har då kunnat vara hemma heltid ca 3 månader i början dvs den tiden som är jobbigast + ingen av oss har jobbat heltid under barnets första år. (Med syskonen... med första barnet gick vi i fällan "1 jobbar 100% & 1 är hemma 100%").

    SÅ kolla upp om ni har möjlighet att vara hemma båda två.

    Se till att barnet har mycket mat i magen.

    Den som jobbar borta tar hela ansvaret när denne kommer hem, det blir tvärtom när ni byts av och den andre är FL.

    Tag varannan natt, eller dela du: 4 och han : 3 nätter varje vecka. Vill han så kan han ta sina nätter på helgen dvs han har ansvaret fredag natt, lördag natt + en valfri natt till i veckan. Detta byter ni också av när ni byter vem som är FL.

    Byt FL tidigt. Vi bytte vid 7 mån, då gick den andre hem på deltid och jag började jobba lite. Då jobbade vi 40% vars. Sen ökade jag och han minskade efter hand tills FP var slut.

  • Gräshopper

    Ja, det skulle vara fantastiskt om pappan kunde gå ner i tid iallafall. För herregud va tufft det är.

    Misstänker att det inte är möjligt.

    Men kanske att vi kan dela på fler nätter. Det ska jag ta upp.

    Tack för ditt svar ????

    Hur många föräldradagar i veckan tog ni då?

    Man har ju bara 30 gemensamma dagar. Gick den ena ner i tiden och den andra på fp?

  • Meriall

    Byta så pappan är föräldraledig kanske om du vantrivs?

    Även om du ammar så behöver du ju inte göra det, kan pumpa ut och flaskmata/ersättning om du behöver det för att orka.

    Testa skaffa en babygunga, det finns ligggungor för de riktigt små; alltså en sådan som gungar själv med el. Gillar han vagnen som rör sig så gillar han kanske även gungan. Det var guld värt med mitt första barn. Lägg honom i den när du behöver äta/städa/göra annat :)

  • nnnnnnnn
    Gräshopper skrev 2017-03-31 13:46:28 följande:
    Ja, det skulle vara fantastiskt om pappan kunde gå ner i tid iallafall. För herregud va tufft det är.
    Misstänker att det inte är möjligt.
    Men kanske att vi kan dela på fler nätter. Det ska jag ta upp.
    Tack för ditt svar ????
    Hur många föräldradagar i veckan tog ni då?
    Man har ju bara 30 gemensamma dagar. Gick den ena ner i tiden och den andra på fp?
    Den ena var hemma 100% och tog ut 0-4 dagar/vecka.
    Den andre jobbade 80% och var ledig måndag: tog ut SGI-dagar lördag + söndag + måndag.

    Så man får räkna på om man klarar sig med 80% lön + 3 SGI-dagar/vecka från den som jobbar + max 4 SGI-dagar från den som är hemma heltid.
    Eller så får man ta ut några dubbeldagar med.

    Tar du ut 7 SGI-dagar/vecka nu?
  • Meriall

    Mitt barn var alltså som ditt i den åldern men supernöjd i gungan :)

  • tuntemattomana

    usch så där ska du inte behöva ha det!
    pappan måste ner i tid. Var rädd om dig och kom ihåg att det blir bättre. 
    Kanske ska ni kolla med bvc om sonen har kolik eller liknande. Finns ju magdroppar som hjälper. Om han skriker onormalt mycket tänker jag.

  • Gräshopper
    Meriall skrev 2017-03-31 13:50:02 följande:

    Byta så pappan är föräldraledig kanske om du vantrivs?

    Även om du ammar så behöver du ju inte göra det, kan pumpa ut och flaskmata/ersättning om du behöver det för att orka.

    Testa skaffa en babygunga, det finns ligggungor för de riktigt små; alltså en sådan som gungar själv med el. Gillar han vagnen som rör sig så gillar han kanske även gungan. Det var guld värt med mitt första barn. Lägg honom i den när du behöver äta/städa/göra annat :)


    Ja, jag har faktiskt tittat på en gunga. De är så dyra bara . Kollar på blocket då och då för att se om jag hittar nån. Känns sådär att lägga ut så mycket pengar om han inte gillar att ligga i den sen.

    När blev det bättre för er då?

    Du säger att ni också hade det såhär.

    Tack för svar ????
  • LFF

    Mina tvillingar hade en tid på kvällen då de hade en extra gnällig period. Till det lägger vi att det bara var mamma som dög, så fort pappa tog upp barnen så skrek de. Hade jag lugnat en och gett till pappa för att ta hand om den andre så började ettan om. Jag och barnen var hyfsat isolerade i sovrummet den perioden (som varade i ett par månader). 

    Hur bär du honom på dagarna? Har du honom i bärsele/sjal? Funkar det att han är nära och du rör dig? Kan han sova om han får ligga på dig (det kunde mina som tur var)?

    Det KAN även vara som så att han reagerar på D-dropparna från BVC. Köp egna droppar via hälsokosten eller apoteket (prata med din BVC-sköterska). Vet flera bebisar som blivit mindre gnälliga efter att man bytt droppar. 

    Och kom ihåg, prata med din BVC-sköterska om hur DU mår också, inte bara om hur det är med bebis. Och även om de säger att "allt är normalt" så be om tips för att underlätta för er båda.

  • Gräshopper
    nnnnnnnn skrev 2017-03-31 13:50:46 följande:

    Den ena var hemma 100% och tog ut 0-4 dagar/vecka.

    Den andre jobbade 80% och var ledig måndag: tog ut SGI-dagar lördag + söndag + måndag.

    Så man får räkna på om man klarar sig med 80% lön + 3 SGI-dagar/vecka från den som jobbar + max 4 SGI-dagar från den som är hemma heltid.

    Eller så får man ta ut några dubbeldagar med.

    Tar du ut 7 SGI-dagar/vecka nu?


    Låter som om att ni fick ihop det riktigt bra ????. Nej, jag kör på 5 SGI/v.
  • FruganH

    Läste inte exakt hela inlägget, men skulle det inte kunna vara kolik? Eller någon smärta från förlossningen?
    Har sett kiropraktorer göra underverk för ledsna/missnöjda barn där man innan inte vetat orsaken.

    Min nr 2 var väldigt missnöjd och ledsen. Kolik sa dom. Provade att äta mjölkfritt (ammade) och provade att gå över till ersättning men det hjälpte inte och ersättning vägrades. Till slut fick jag rådet av en annan mamma att testa Gripe water. Det var det enda som funkade! Då blev det mycket, mycket lugnare och mindre missnöje. Behövde inte ens ge hela dagsdosen.
    Kan vara värt ett försök kanske?

Svar på tråden Ny förälder...inte alltid rosa moln.