SD fastkört?
Nä du att SD går bakåt är rent nonsens. Jag ligger lågt med att jag sympatiserar med dem, vill inte ha problem på jobbet bla. Jag vet att många gör likadant, man håller tust om sin politiska övertygelse fram tills man går och röstar september 2018. Jag skulle tro att SD landar på 27-28 %, en sak är jag iaf säker på att de kommer få fler röster än vad proffsanalytikerna tror.
Hur man nu som svensk inte kan sympatisera med dem är för mig en gåta?
Vill man verkligen saboteta landet Sverige genom att dess befolkning ska beblanda sig med muslimer från både mellan östern och afrika? Isåfall, vad för det för gott med sig som inte jag kan se?
Ja det ser onekligen ut som att SD har slagit i opinionstaket. Jämför man SDs resultat i opinionsundersökningar våren/sommaren 2017 med hösten/vintern 2015 så har SD tappat i de flesta.


