Tror det beror på att det är en slag biologisk stereotyp, som indirekt ger signaler om kvinnlighet och förmåga att nära barn, attrahera, samla på sig östrogen etc.
Lite samma som att en stor och kraftig kuk är en fruktbarhetssymbol och får en att associera till sex och manlighet betyldligt mer än till en liten kuk, som mer signalerar ung pojke. Små bröst kanske associerar till mer maskulin kvinna eller flicka?! Så inte så konstigt alls även om medias ideal och de utseendemässga trenderna som skiftat rejält genom historien självklart också kan påverka våra preferenser.
Inom oss är vi alla medvetna om var vi ligger på skalan av skönhet och sexighet eftersom vi aldrig kommer undan detta då vi matas ständigt med dessa ideal, även om det är upp till oss själv hur pass mottagliga vi ska bli och ta åt oss personligen. Tror vissa är mer känsliga och sårbara än andra, kanske för att de fötts med mindre tur än andra på det fysiska planet och skulle vilja se ut som idealen. Därför blir påminda om sin egen otillräcklighet när människor som du deklarerar att de gillar just dessa egenskaper som de själva inte har.
Förståeligt och oundvikligt men man måste ju få utrycka vad man går igång på oavsett!