Anonym (TS) skrev 2018-09-13 13:14:26 följande:
Dom har andra politiska intriktningar men mest fokus kanske ligger mest på kvinnors rättigheter men jag gillar dom andra intiktningarna dom har också. Vilka jämställdhetsfrågor är det som inte är vettiga? Jag gillar dom främst för att dom kämpar för svaga grupper i samhällets rättigheter. Tycker Post är väldigt duktig och gör ett bra jobb inom eu kommisionen och eu har ju inte direkt skadats av Fi:s inflytande.
En av jämställdhetsfrågorna de har är att kvinnor underordnade männen i vårat samhälle men det stämmer inte.
En annan av jämställdhetsfrågorna är "mäns våld mot kvinnor", jag försökte förklara i #21 att det inte beror på ojämställdhet och mansnormen.
Ibland lyckas radikalfeministerna gå efter något mer faktabaserat
Roks Seminaruium Almedalen 2014 (2014-07-02)
47:00
Samtidigt är det ju så här, vi vet rätt mycket.
Det har pågått forskning kring den här frågan under väldigt många år, kunskapen är ändå tillgänglig för de flesta.
Vi vet till exempel att när pappan slår mamman så har 85% av barnen befunnit sig i samma rum, 13% har varit i rummet intill och hört slagen och då kallas man för ett deltagande vittne.
Majoriteten av de barn vars mamma utsatts för våld av sin partner har själva blivit utsatta för fysiskt och/eller psykiskt våld.
Dessutom utsätts ca 30% även för sexuella övergrepp och det är framförallt flickorna det gäller.
Detta är sånna siffror som vi har tillgång till[...]
Vi vet också som växer upp i hem där våld förekommer kan bli extra riskutsatta under sina liv.
Risken att de begår självmord är 6x högre än för genomsnittet.
Risken att de utsätts för sexuella övergrepp är 24x högre än för genomsnittet.
Risken att de dras in i kriminell verksamhet är 67x högre än för genomsnittet.
Risken att de själva brukar våld mot sin partner och sina barn är 100x större och risken att de då själva utsätts för våld, blir utstötta, mobbade eller försummade är 1500x högre än för genomsnittet.
Och de här siffrorna kommer ifrån en rapport från justitie parlamentet i USA, men jag anar att och tippar att det är ungefär samma bland svenska barn för att just det går ju inte att isolera.[...]
[...]
https://www. youtube. com/watch?v=Cqsw0pR_fSw
Är det bara män som växer upp och blir förövare?
Det stödjer det jag skrev i #21
hur kan man få det till:
Roks seminarium i Almedalen den 3 Juli 2014
Kvinnohatet - mäns våld mot kvinnor
6:17 (7:40)
De nordiska ländernas stora problem med mäns våld mot kvinnor har att göra med den ökande jämställdheten.
De flesta kvinnor i Sverige och väldigt jämställda länder ute på arbetsmarknaden och många har också icke traditionella jobb.
Nivån av sexuella trakasserier av kvinnliga höga chefer har ökat och ligger långt över det europeiska genomsnittet.
Jämställdheten menar de på FRA, de försöker i alla fall göra en tolkning, den här jämställdheten leder alltså också till förändrade könsroller i hemmet.
och enligt det resonemanget så blir männen så stressade av det så att dom försöker få tillbaka sina privilegier med hot och våld.
[...]
Kan man tänka sig att män använder sexuellt våld som en krigstrategistrategi för att slå tillbaka kvinnors frigörelse kamp i länder med högre grad av jämställdhet? ja eller nej
- ja i allra högsta grad.
- ja
- nej
- ja.
01:36:00
Min slutsats är att vi skulle tjäna på det om vi rev ner alla maktstrukturer vi har idag och byggde upp något alldeles nytt.
Kolla hela klippet, de vill helst skylla allt på samhället och män.
"
Jag gillar dom främst för att dom kämpar för svaga grupper i samhällets rättigheter"
De som är mer vänster brukar göra det och det är ju inte fel i sig men vänstern har spårat ur mer och mer.
www.familjeliv.se/forum/thread/78983890-varfor-pratas-det-mycket-om-daliga-man-pa-fl/10