Gratis bussresor
Här i stan kan det inte kostat många kronor. Bussen ska gå ändå och många av de ungdomar som tog bussen när det var gratis hade cyklat annars.
Förstår att det kan se väldigt annorlunda ut på andra ställen men här tyckte jag nästan det vad synd att de fick åka gratis. Stan är inte större än att man utan problem cyklar genom den om man går på högstadiet och motion är bra :)
Jag kan ta västra götalandsregionen som exempel. Där kostade detta ca 65 miljoner. Staten stod för 58 av dessa miljoner. Var ska regionen ta 58 miljoner från? Så nej, kommuner och regioner har inte råd med detta. Det var därför staten gick in med dessa pengar.
Det är mycket sällan jag säger att V har gjort något bra, men detta var verkligen något enormt bra för våra ungdomar. Synd att det nu försvinner.