Inlägg från: AndreaBD |Visa alla inlägg
  • AndreaBD

    Pyrolysfunktion ugn hjälp!

    Jag har också pyrolysugn. Det är bara att inte ha några plåtar, galler eller sånt kvar och sedan är det bara att sätta på den och köra tills det är klart. Och låta det svalna innan man öppnar. Sedan torkar man bara bort dammet.

    Det som skulle intressera mig däremot - har någon provat att ha någon plåt eller galler kvar? Mina är lite smutsiga, så om man kunde få dem rena också.... Men jag vågar inte riktigt, eftersom jag tänker det måste finnas en anledning att man inte ska. Vad händer om man skulle göra det?

  • AndreaBD

    Jo, förresten, det luktar lite när jag kör pyrolys, men det ryker inte. 

  • AndreaBD
    Alma84 skrev 2019-10-24 18:53:41 följande:
    Min gissning är att plåtarna skulle kunna slå sig av värmen, de är väl inte anpassade för den temperaturen. Men jag vet inte. Just plåtarna hade ju varit väldigt lyxigt att slippa skrubba rent!
    Hur menar du "slå sig"?
  • AndreaBD
    Barbro45 skrev 2019-10-24 19:08:28 följande:
    Ja, precis, min man körde pyrolisfunktionen med dem kvar i ugnen. De var bara att köpa nya.
    Vad hände med dem ???
Svar på tråden Pyrolysfunktion ugn hjälp!