Min dotter kan inte koncentrera sig
Jag har två barn med ADHD, varav också en tjej och det är lite speciellt med tjejerna. Jo, visst låter det som ADHD. Och hon har ju redan svårt samlingar, osv.
Det jag har sett med mina barn var att det var en stor skillnad mellan förskola och skola. Det är i skolan som man verkligen märker problem. Min dotter hade resurs några timmar i veckan i 6-års-verksamhet, men efter det så gick det bra i skolan. Hon hade aldrig någon hjälp, fick inte diagnos heller (de gjorde en utredning). Sedan när hon var tonåring, 15 år, så var det ett helvete. Hon fick en riktig kris, ätstörning, depression. Och DÅ tyckte behandlande läkare att hon har ADHD och att det är därför hon hade fått ätstörningen.
Så visst är det bra att utreda i tid. Jo, hon klarade skolan, gick dock om ett år, eftersom hon var borta mycket då. Hon är ganska ambitiös och har alltid stressat sig själv. Hon har läst på högskolan också och är nu snart klar med utbildningen.
Med sonen var det en helt annan sak, men han hade också riktigt svår ADHD och annat (Tourette). Han gick aldrig gymnasiet, men har jobb och lever ett ganska vanligt liv.