Inlägg från: Anonym (Vilken dålig pappa!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)

    Styvmamma-upproret

    Anonym (Karin) skrev 2020-03-18 12:37:01 följande:

    Alternativet att skiljas kanske inte ter sig som det bästa heller under omständigheterna, om du tänker på att det gemensamma barnet i dagsläget prioriteras ned av pappan. 


    Om hon skiljer sig så slipper barnet en uppväxt där hen varje dag ser sig bli bortprioriterad och syskonen behandlade bättre. Grälen, skriken och mammans psykiska ohälsa är saker som kan skada ett barn ordentligt. Då är det bättre men ett lugnt hem, en mamma som orkar vara en mamma och en pappa som är närvarande när han VILL vara med sitt yngsta barn.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-18 14:12:28 följande:

    Mammans psykiska ohälsa? Vilken mamma pratar du om? Tänker du på de mammor som gick in i väggen under den första tiden som nyblivna mammor? Depressionen? Som jag förstår de började de säga ifrån när de hade repat sig ifrån den värsta chocken. Eller vad tänker du på?


    Hon skriver att hon hade förlossningsdepression i ett år och fick sedan sjukskriva sig pga utmattning. Allt detta pga hur hennes sambo behandlar henne och hennes barn. Tror ni styvmammor verkligen att detta är normalt? Att alla kvinnor får stå ut med sånt och att barn mår bra i det?
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-10 15:27:36 följande:

    Jag fick en förlossningsdepression när mitt första barn var nyfött. Det höll i sig i ett år ungefär. Jag fick hjälp via en kurator på vårdcentralen och av parterapi. Men vi har fortfarande problem i familjen.


    Hur annars kan man tolka detta?
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-18 15:09:54 följande:

    Du är så svart-vit, kan du se det själv? Jag anar personliga erfarenheter bakom det du skriver. Vi skriver ju i den här tråden just för att ventilera våra problem och försöka lösa dom. Det är ingen här vad jag har läst som har skrivit att dom inte klarar av att vara en bra mamma eller klarar av att jobba. Bara pga att dom är styvmammor. Vem har skrivit det? Hur ser du på familjer i allmänhet, en tredjedel av alla småbarnsfamiljer skiljer sig i Sverige och hälften av alla äktenskap spricker? Är det nattsvarta trauman för barnen där med?


    läs dina inlägg du skriver bokstavligt att du inte orkade vara en mamma och att du blev sjukskriven.

    I ditt barns fall är en skilsmässa nog bättre. Så som du skriver att han aldrig engagerar sig i er när bonusbarnen inte är där, hur han serverar allt till dom äldre men ditt barn får jobba för det, hur han är sur mot ditt barn men glad mot sina, egagerar sig i sina barn med du får göra saker själv med ditt barn osv osv. Det är ett trauma för ditt barn. Kan du inte förstå att ditt barn märker sånt?

    Det är inte så att hälften av alla gifta människor skiljer sig. Hälften av alla äktenskap tar slut och det beror på att somliga människor gifter och skiljer sig väldigt många gånger! Styvfamiljer är särskilt vanliga i den statistiken. Dom dom skilt sig en gång har mångdubblad risk att skilja sig även i nästa äktenskap. I somliga samhällsgrupper är skilsmässa till och med ovanligt.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-18 15:41:53 följande:

    Haha, det är lustigt att tråden har svängt från att alla skriver att jag är en styvhäxa och att min tråd är onödig och att jag borde hålla tyst till att min man psykiskt misshandlar mig och att jag ger mitt barn en nattsvart barndom om jag stannar kvar i eländet. Rätt typiskt, eller var säger ni styvmammor?


    Ja dom flesta styvfamiljer separerar efter några år. Så Ja det är nog rätt typiskt att relationerna är bajs. Dom flesta lämnar nog för sina barns bästa.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-19 10:12:23 följande:

    Det här håller jag helt med om. Så här är det i mitt fall. Min sambo gjorde full karriär när hans äldsta var små och var väldigt frånvarande som pappa. Efter separationen har han överkompenserat dom väldigt mycket och han verkar drivas av dåligt samvete i sitt föräldraskap till dom. Han är mer normal mot vårt gemensamma barn och också mer sträng. Vilket retar upp mig eftersom jag ser orättvisan i det. Å andra sidan så står han betydligt närmre vår minsting som han är med på heltid. Han är fjäskig och konstlad med sina äldsta, nästan som om han är lite rädd för dom?! Han har inte fullt upp med sin karriär så som han hade för tio år sedan.


    Hur står han närmre den minsta? Du skriver ju att han håller sig hemifrån, jobbar över, umgås med vänner mm så fort bonusbarnen inte är hos er. Du skriver också att du får åka på allt själv som handlar om ett gemensamma barn, BVC mm.

    Menar du att han var ännu mer frånvarande med dom äldre barnen?

    Hur är han en bättre pappa till det yngsta barnet? Hur står han ert barn närmre när han så tydligt håller distans? För mig så handlar en nära relation om ett intresse för barnet. Vilja ha egentid med barnet och ha ett intresse av att vilja följa med på barnets aktiviteter.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-19 11:45:30 följande:

    Och där kom biomammorna igen :)


    Ja jag är biomamma som lever med mina barns biopappa. Utan styvsyskon eller exfruar/exmän.

    Du skrev själv :

    ?I mitt eget fall så är exemplen så många: min sambo skriker och skäller åt vårt minsta barn men är mild och tålmodig med de äldsta. Hsn är hård och kräver självständighet från den minsta men är slapp och servar de äldsta. Min yngste får ärvda leksaker och kläder från halvsyskonen medan de äldre får splitter nya. De äldre halvsyskonen ska med på alla familjesemestrar, övrig tid sitter vi hemma för sambon får så dåligt samvete över att åka någonstans med bara mig och vår minsting. Jag går på alla utvecklingsamtal, skolavslutningar, BVC-besök och tandläkarbesök etc ensam med vårt lilla barn, sambon går på sina äldre barns grejer men inte vår minstings. Min sambo är frånvarande den veckan vi bara är vi tre, då passar han på att jobba över och hitta på egna roliga grejer. Han är närvarande den veckan vi är styvfamilj. Högtider och födelsedagar får jag fixa helt och hållet om dom inte infaller på en vecka då vi är bonusfamilj, då hjälper sambon till. Det är helt outhärdligt att leva i detta i längden. Och jag skyller varken på ex eller styvbarn utan på min man. Jag har låtit honom hållas för att jag har velat att han ska få ha sin fina relation till sina äldsta barn och jag ha också haft bilden av att det är synd om de äldsta barnen som är skilsmässobarn. Men nu har jag nått min gräns. Nu är det fan nog! Jag och sambon går som sagt i parterapi pga detta. Har nån något tips på hur jag kan bryta dessa mönster hemma??

    Vilket låter som en man som har svårt att knyta an till den yngsta och som aktivt tar distans från yngsta barnet.

    Det är klart att man undrar hur du definierar en nära relation till sitt barn. Anser du att hans beteende tyder på att han har en nära relation till ditt barns? Du skriver också att han har en fin relation till sina äldre barn?

    (Antar att hans barn är tvillingar?)
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-19 12:31:10 följande:

    Eller så är livet inte svart eller vitt. Det är ju snarare konstigt att man ska lämna innan man har försökt allt. Vad jag förstod går de i parterapi.


    Men här påstår inga att han har en bättre relation till den yngsta trots att hon innan skrivit om hur han beter sig på motsatt sätt! Det är ju inga som är svart eller vit, beskriver en pappa som beter sig som en skitpappa till yngsta och samtidigt påstår att dom ha en närmre relation.

    Det kan ju vara så att styvmammor som lever i dåliga familjer inte har grepp om vad som är normalt. Dom normaliserar ett beteende som andra skulle se dom skadligt eftersom att dom inte vet annat. Kan också vara att dom stannar för länge i en vilja att lyckas bättre än exfrun? Inga beskriver många saker som är skadliga men vill samtidigt påstå att han är en bättre pappa nu än till sina tvillingar. Att normalisera en dålig relation är vanligt och fullt normalt med det gör också att mammor utsätter sina barn för saker som barn bör skyddas från.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-19 13:23:44 följande:

    Men det finns väl ingen människa som "vet" nåt annat? Skulle vi vara en lägre stående människor som förstår mindre på nåt sätt?


    Självklart inte. Poängen är att ni aldrig upplevt hur en välfungerande familj med barn fungerar. Redan från början har det funnit konflikter, bråk, illojalitet ( eller som i ts fall skrik, depression och utmattning osv) Detta gör att ni efterhand acceptera mer och mer. Det är så en normalisering fungerar. För 10-15 år sedan trodde ts säkert aldrig att hon skulle låta sitt framtida barn bli behandlat så här av sin pappa. Men nu sitter hon ändå här. Hon normaliserar och ser därför inte vad hennes barn utsätts för.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-19 14:16:40 följande:

    Eh, jo det har vi. Du börjar mer och mer låta som en bitter biomamma.


    Men du skriver ju att du knappt orkar mer och att han håller sig hemifrån när ni inte har bonusbarnen. Att han skriker på dig och ett barn och du inte vågar skaffa fler barn med honom. Då är ni ju inte en välfungerande familj.

    Ja, jag är en biomamma. Till mina biologiska barn. Lyckligt gift med deras pappa.

    Hela denna tråden handlar ju om att du haft ett helvete sedan du fick barn.

    Diskussionen hade blivit mer givande om du inte ljög och ändrade saker hela tiden. Vi är många som ville hjälpa med råd men där allt tas som förolämpningar. Ni borde väl ta råd av oss som lyckats med familjelivet inte bara grotta ner er med andra som är olyckliga?
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Tappadstekspade skrev 2020-03-19 14:53:37 följande:

    Givetvis är hon det. Finns ingen annan anledning att hålla till i denna tråd och vara spydig och vilja få styvmammor att må dåligt än just att hon är en bitter, dumpad och frustrerad morsa till skilsmässobarn.


    Aldrig blivit dumpad och varken jag eller min make har varit förlovade/gifta eller fått barn med någon annan.

    Anledningen till att jag håller till här inne är av ett professionellt intresse och för att jag sitter i coronakarantän och är fruktansvärt uttråkad.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-19 15:41:03 följande:

    Över 900 svar, helt otroligt kära styvmammor och andra. Detta är styvmamma-upproret och nu kör vi hundra till :)


    Ni ska vara glada över alla bioföräldrar och kärnfamiljer som håller hus i tråden :) Vi har inte bara fått er att plötsligt tycka att era familjer är lyckliga, få era män att gå från att behandla era barn som skit till att ha dom som favvisar, vi har också lyckats bota/omvandla 1 års förlossningsdepression till 1 månads babyblues. Yey! Nu har ni ju inget att upprora kring längre. Ett litet tack hade suttit fint .
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-19 16:16:55 följande:

    Fast du har ju inte levt i styvfamilj, eller hur var det med det? Det blir så löjligt när du tycker att du ska ge råd för att du är lycklig i ditt familjeliv. Jag tar hellre råd ifrån någon som vet vad jag pratar om, någon som varit där själv. Att du slår dig själv för bröstet och tycker att du själv har lyckats ger i alla fall inte mig någonting. 

    Det är ju inte heller ett direkt ovanligt fenomen att de som har varit med om samma vill hjälpa varandra. Det är ju bara att se på att barn som varit utsatta för övergrepp under sin barndom känner stort stöd av att prata med andra som varit utsatta för samma. Tänker du att du skulle vilja stötta någon som varit med om övergrepp som barn eftersom du själv hade en lycklig barndom? Du hör själv hur dumt det låter, eller hur? 


    Fast i denna tråden så är det lite som att dom som skadar sina barn vill hjälpa andra som skadar sina barn. Det blir en grupp som vill normalisera en skadlig familjedynamik.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Inga) skrev 2020-03-19 16:18:33 följande:

    Ja, tack flr att du är med och bidrar med duna erfarenheter i tråden! Det livar upp.


    Det värmde! Medicinska under kan inte utföras av vem som helst :)
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-19 17:00:21 följande:

    Inte illa att du kan hävda att någon skadar sitt barn. Det är ungefär det sista man skulle anklaga någon för i verkliga livet men det är ungefär det första du vill hävda i den här tråden. Är det för att alla vet att styvhäxor äter barn till frukost?


    Det var du som började med liknelsen om övergrepp!
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)

    Börjar förstå lite varför exfruar lägger sig i uppfostran och varför papporna grälar på sina nya fruar..

  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (Karin) skrev 2020-03-19 18:51:47 följande:
    Var det jag som började med liknelsen om övergrepp? Jag trodde det var du som började med att påstå att alla borde lyssna på dig eftersom du vet hur det är att leva i en lycklig familj. 
    Läs ditt inlägg som jag svarade på. Du använder en liknelse om övergrepp. När man använder en liknelse i en argumentation så är det vanligt att motparten bygger vidare på samma liknelse.
  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (V) skrev 2020-03-19 18:01:48 följande:
    Öh, hur tänkte du nu? Vilket korkat argument!

    Med din logik så menar du alltså att jag har all rätt i världen att bestämma o styra o ställa över han o hans nya flickvän (det glöms bort att många av oss också har barn med dessa män) när det väl är slut mellan oss medans när jag är ihop med honom så ska jag bara knipa käft o gå runt med en socka i käften.

    Inga kommentarer!

    Inga kommentarer? Är inte det en underlig sak att skriva direkt efter en kommentar? 


    Flera styvmammor här i tråden verkar väldigt känsliga, har svårt att tolka saker, ljuger och överdriver och är rätt enspåriga. Det gör att jag får förståelse för att ex-fruarna lägger sig i hur deras barn blir bemötta av er och att era män tar barnens sida och ofta blir irriterade och arga på er. 


     

  • Anonym (Vilken dålig pappa!)
    Anonym (V) skrev 2020-03-19 19:34:05 följande:
    Det blev lite fel där! Det är bra att du märker ord och visar din charm.

    Är det inte rätt vanligt att folk som har bekymmer ibland i sina relationer kan låta känsliga o uppgivna? Är du lika mycket besserwisser mot vänner som vänder sig till dig med en uppgiven ton eller?

    Sen så blir jag bara fulligarv. Tror att du ska starta en tråd som du kallar bittra ex-upproret, tråd där ni som är galna av svartsjuka över att era ex ni har barn med är upp över öronen förälskade i sina nya. Jag tror att det är där din akilleshäl sitter iallafall.
    Varför ska jag starta en sådan tråd? Jag har inte barn med något ex och min man har inga barn med något ex.

    Det ni beskriver är inte män som är upp över öronen förälskade i sin nya.. Det ni beskriver är män som står kvar med en fot i sin gamla relation.
Svar på tråden Styvmamma-upproret