Sonen äter färre och färre saker. Hur behålla en bra vardag?
Men du tycker inte det är elakt att tvinga din 14-åring äta extremt ensidigt bara för att brodern vill ha det så?
Men du tycker inte det är elakt att tvinga din 14-åring äta extremt ensidigt bara för att brodern vill ha det så?
Jag har barn som är kräsna - inte alls på ditt barns nivå att de blir hysteriska, bara allmänt petiga med maten. Gillar de det inte äts inte, inget "de äter om de är hungriga". Vi har provat.
Vi "tar striden" på vardagarna, men gör pannkakor på fredag - lördag middag för då vill vi koppla av och ta det lugnt. Och vi har inte "jobbig mat" flera dagar i rad. Har det varit okej mat till lunch och de ätit väljer vi "jobbig" mat till kvällen och vice versa, så de får i sig åtminstone ett fullvärdigt mål mat. Vi vet ju lite i förväg vad som kommer bli jobbigt och är beredda, och har bestämt innan beroende på hur de ätit tidigare under dagen om det ska serveras "buffertmat" bredvid maten, tex makaroner som alltid slinker ner, eller om det är "nej, det är potatisgratäng som gäller, punkt."
Har ni varit i kontakt med dietist? En det barn med autism har även selektiv ätstörning. Be att få prata med en dietist som kan ge råd och tips hur detta i så fall bör hanteras.