Mikkans skrev 2020-08-19 14:12:52 följande:
Oj så spännande! Har ni fått till liggandet så du kan spänna av kring det sen? Asså de där med hur man ska bete sig mellan ÄL och BIM är inte lätt. Jag försöker att hålla igång måttligt. Lite blodcirkulation ska ju också vara gynnsamt!:)
Ja vi fick förhoppningsvis till så att det räcker

Både måndag och tisdag, och troligtvis släppte ägget där nån gång under tisdagen. Har haft noll känningar (förutom lite ilningar i äggstocken, som jag hade igår eftermiddag), så då är det svårt att veta exakt. Annars brukar jag få rejäla ägglossningssmärtor. Eller ja, brukar och brukar. Kanske hälften av gångerna får jag rejäla känningar. Men det är ju de gångerna man kommer ihåg!

Vi kanske kör idag också för att vara på säkra sidan. Men sen blir det noll liggande fram till mensen. Vill inte utsätta livmodern för onödigt krampande när det ska vara lugnt och fint till ett embryo
Ja, absolut, lite blodcirkulation är ju bara bra! Är bara de där tunga lyften (exempelvis mocka skit) som oroar mig, att jag ska "ta i" för hårt.