Inlägg från: klyban |Visa alla inlägg
  • klyban

    Regeringens el-fiasko

    KillBill skrev 2025-08-19 18:14:53 följande:

    Trots att regeringen presenterar subventioner på hundratals milarder kronor så slänger Fortum in handduken. De kommer inte bygga ny kärnkraft i Sverige.. 

    montelnews.com/news/91024719-ab3e-4957-a969-1234f7a9b81d/swedish-subsidies-not-enough-for-new-nuclear-reactors-fortum


    Intressant och det innebär våra farhågor om priset var korrekt.
    Tom Araya skrev 2025-08-19 19:42:25 följande:
    Vindkraftsjätten i kris ? investerare börjar tvivla

    På affärsspråk kallar man detta att man närmar sig en överetablering just nu, vore spännande och få veta vad du tror istället.


    För det kan vi alla undra och eftersom du bara droppar länk och drar och inget som helst diskussion värde i övrigt.


     


    Eller var det din ilska över att ett bolag har berättat att dessa gigantiska subventioner är inte nog.
    (Måste säga mig det är riktigt sjukligt fascinerande detta med subventioner, och hur höger ylat om subventioner ska bort och inte få existera, sen när den största av alla kommer, nope, inga problem alls med subventioner, sicket härligt fromleri.)


    Tom Araya skrev 2025-08-20 00:04:35 följande:
    Så ser det också väldigt dåligt ut för vindkraften efter 2022 (när subventionerna upphörde).
    Förluster och dåligt med nya projekt.
    Men så behöver vi heller inte effekten på ett tag, vi behöver stabilitet.

    Och enligt plan, man ger subventioner för skapa en vindkraftspark, och när man är där så drar man ned dom och avslutar dom.


    Detta har vi sett så otroligt många ggr ii ny teknik, om och om igen, och så skriver du ett sånt inlägg som om det vore en nyhet att man till slut fasar ut subventionerna.


     


    Förstår att det är jobbigt för dig att fortum berättar för dig att kärnkraftverk blir det inga av oss.


    Och sen komik för tråden också, och när det börjades blir rasande över när putins krig startade och de problem som följde med och höga elpriser och hur hemskt detta är.


    Och nu står vi här med låga elpriser, och så får vi veta hur hemskt det är.


     


    Kan ni aldrig bestämma er???


    Och så står vi mest troligt även  här med ett brutet vallöfte.
    Det är väldigt många såna nu och de stora, och får nog tillstå och säga detta är en av de sämsta regeringarna någonsin.


    Tom Araya skrev 2025-08-20 00:35:18 följande:
    Mer vindkraft gör det svårare att få lönsamhet i all framtida kraft.


    Det kan man aldrig veta, det kan bli en ökad efterfrågan och där ägre priser, och då vindkraft en snabblösning än vänta på ett kärnkraftverk 20år bort ii tiden.
    Och lönsamheten berättar att vi troligtvis är nära vad det maximala antalet som behövs.


    VAD du tror är dock en gåta.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    KillBill skrev 2025-08-19 18:14:53 följande:

    Trots att regeringen presenterar subventioner på hundratals milarder kronor så slänger Fortum in handduken. De kommer inte bygga ny kärnkraft i Sverige.. 

    montelnews.com/news/91024719-ab3e-4957-a969-1234f7a9b81d/swedish-subsidies-not-enough-for-new-nuclear-reactors-fortum


    Förresten, såg du hur de gick upp i limningarna och när dom fick detta dystra besked från fortum.
    Och trodde prata om vindkraft skulle göra något bättre för nederlaget.


     


    Synd att höger gjorde vindkraft till ett valfläsk utan gjort hemläxan först.
    De skulle istället sagt, vi kommer börja titta på kärnkraftverk, se vad som kan göras och inte kan göras.
    Och sen se vad som går göra, än slänga ut valfläsk utan att gjort hemläxan först.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    klyban skrev 2025-08-20 06:27:49 följande:

    Förresten, såg du hur de gick upp i limningarna och när dom fick detta dystra besked från fortum.
    Och trodde prata om vindkraft skulle göra något bättre för nederlaget.


     


    Synd att höger gjorde vindkraft till ett valfläsk utan gjort hemläxan först.
    De skulle istället sagt, vi kommer börja titta på kärnkraftverk, se vad som kan göras och inte kan göras.
    Och sen se vad som går göra, än slänga ut valfläsk utan att gjort hemläxan först.


    LoL, skulle vara kärnkraft så klart, och går tummarna ned, så vet man redan man har sagt något bra.


     


    För det är mycket intressant att högern inte gjorde hemläxan först och sen berätta vad som kundes göras och för vad för pengar.
    Och det som retat oss alla är glädjekalkylen som de försökte lura i sig var  korrekt, som komiskt nog också ingen trodde på, men ändå fortsatte dom att köra den.

    Jag sörjer inte alls att fortum gjort en stor tumme ned, nu kanske de kan börja göra läxan först istället och presentera en riktig plan nästa gång?
    Eller ska dom lämna över det till såssarna istället, de som inte låter munnen glappa hela tiden och istället arbetar lite.
    För göra läxan krävs mycket arbete.


     


    Så mer tummar ned nu, det bara bekräftar att det inte finns någon ni har att säga och att visa missnöje skulle hjälpa högern, ja, det kan man helt glömma.
    Rätt sorgligt att högen inte heller samarbetar om den framtida energin, men antar att egot är viktigare än Sveriges framtid.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Padirac skrev 2025-08-20 15:00:14 följande:

    Ok, så Fortum säger att det inte är lönsamt med kärnkraft just nu då det inte behövs mer el i systemet ännu. 

    ?


    Hehe, det svaret ska bli intressant, så gissar på ignore istället.


     


    Kan inte regering och de kommande regeringarna istället börja lägga undan pengar för ändamålet att bygga kärnkraft längre fram.
    Och även börja göra läxan, och om vad man kanske behöver längre fram, nya tekniker och annat.


     


    För en sak vi INTE behöver är detta fiasko med denna regeringen, som inte verkar orka göra arbetet att förstå frågan.


     


    Och en sak jag ställer mig verkligen frågande till, vem kom med siffran detta skulle kosta och med tanke på alla ljusår ifrån de var vad det verkligen skulle kosta?
    För det är riktigt anmärkningsvärt att de missar så illa, men antar populismen tog överhand och glädjekalkyler kom istället.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-08-22 12:32:16 följande:
    All el är dyr att producera om marknadspriset ligger på minus. Det är ett problem vi skapat genom att ersätta kärnkraft med vindkraft.

    Och nu är den vindkraftverken med och hålla nere priserna och när kärnkraften fallerar och leverera,

    Finner detta väldigt underligt, innan med dyra elpriset pga nassen putin, och nu med billiga elpriser så gnäller ni fortfarande.


     


    Vad faan är det om, kan ni inte bestämma er vilket någon gång?


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-08-22 19:02:49 följande:
    Innan du svamlar så kanske du skulle börja studera hur mycket de olika kraftslagen "levererar" i förhållande till installerad effekt.
    Och nu hjälper vindkraftverken när kärnkraften är nere, så väldigt dåligt att ha vindkraft eller hur Solig
    nattuw skrev 2025-08-22 22:59:29 följande:
    Eller så leder det till en stabil elförsörjning som gör att företag väljer att satsa i Sverige. Om nu inte de som hatar tanken på en stabil elförsörjning får makten igen.

    Den blir stabilisera och stabilare har vi lärt oss, samtidigt såna användare som du som försökt påstå tvärtom och att elsystemet kommer kollapsa.

    Det mest komiska är att man inte kan se nytta med alla elsystem, men tydligen av någon outgrundlig anledning, så duger bara kärnkraft.


    Men all kapacitet är viktig, dock inte för dig inser man och det kan bara bero på ett narrativ från en agenda som ingen fattar alls.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Padirac skrev 2025-08-23 10:29:00 följande:

    Du glömmer att den nya kärnkraften i Sverige också ska få 'subventioner och bidrag' i någon mening.

    Du glömmer att kärnkraften som nu byggs i Europa dras med enorma förseningar och försurningar.


    HAHA, försurningar, autostavning är bara för komiskt ibland.


    Men för den som inte fattar ändå, så är det nog fördyringar Flört 


     


    Jag är rädd för detta kommer kosta oss en satans massa mer än vad de påstår.
    Och när fortum dragit sig ur, så förstår man, eller borde i alla fall förstå att det är omöjligt att räkna hem kärnkraften ekonomiskt.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    nattuw skrev 2025-08-24 15:54:38 följande:
     Tänk dig produktionsanläggningar för el som svarta lådor.

    I den enda låda finns ett kolkraftverk: Kolkraftverket kan producera el när den behövs och skicka elen till ditt jobb och hem till dig. Du har el 24h timmar om dygnet 7 dagar i veckan 365 (366) dagar om året. Minus då underhållsstopp som går planera in när efterfrågan på el är låg.

    I den andra lådan finns en vindkraftpark: Vindkraftsparken producerar el när det blåser och skickar ibland elen till ditt jobb och hem till dig medan den under vissa perioder inte skickar någon el varken hem till dig eller till ditt jobb.

    Vilken av de svarta lådorna skulle du vilja att ditt jobb och ditt hem var anslutet till? Vilken av de svarta lådorna tror du skulle kunna betjäna ett stålverk?

    Den skillnaden är anledningen till att Kineserna bygger ut sin egen kolkraft i rasande takt medan de exporterar gröna lösningar som solceller till resten av världen.

    Och nu med reaktorer nere så är vindkraften guld värd.
    Försöker du inbilla dig att vi inte ska ha alla olika energikällor?


    För anar en stark svart och vitt argumentation där av dog.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    nattuw skrev 2025-08-25 23:13:03 följande:
    Jag försöker inte övertyga någon. Jag förklarar bara hur det fungerar.

    Vill du ha en stabil elproduktion fort? Bygg ett kolkraftverk.
    Vill du ha en elproduktion där du inte kan styra över när och om el produceras? Bygg ett vindkraftverk.

    Har du andra krav? Titta på andra lösningar.

    Vi ser dock vilken otrolig nytta dessa vindkraftverk gör för elpriset när reaktorerna fallerar att leverera.


     


    SJälvklart ska man titta på kärnkraftverk, men nyktert och inte hålla på ljuga som tex säga att det sämre och sämre, och när fakta säger tvärtom.


    Med det sagt så kan det säkert bli ännu bättre, men ljuga om det för kärnkraft.


    ja, det är då man förstår något har gått sönder och att det inte längre handlar om nått annat än en agenda.
    Varför denna agenda finns och med tanke på lögnerna om elen, det är en riktigt svår gåta att lösa.


    Jag misstänker det  kommer från den tiden när ryssland inte hade sanktioner, och att detta narrativ om kärnkraftverk kommer ur detta.
    För vi vet ju SD var i ryssland krim som ingen får reda på vad de gjorde där, denna ligger nog högt upp på listan att kan ha skett.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
Svar på tråden Regeringens el-fiasko