Anonym (Ledsensjäl) skrev 2020-12-26 19:37:46 följande:
Till er som frågar; jag duschar sedan något år tillbaka enbart med vatten då jag är skeptisk till vad som finns i de kommersiella hygienprodukterna. Sedan jag börjat med detta ser mitt hår faktiskt mycket fräschare ut.
Sedan använder jag ekologiska grejer som hygienprodukter, exempelvis citron och bakpulver som deodorant och kokosolja i håret och som tandkräm då jag hört att detta fungerar.
Jag tror heller inte på att man ska röra det som vi fått från naturen som kroppshår och så vidare.
Därav luktar jag väldigt naturligt. Jag har frågat mina föräldrar om jag luktar då de står mig närmast efter killen och de har sagt att de inte märkt något.
Fast din kille skulle ju inte säga att din kropp luktar illa om den inte gjorde det i hans ögon (eller snarare näsa).
Och ens partner är ju förhoppningsvis betydligt närmare en fysiskt än ens föräldrar när man är vuxen.
Jag älskar min sambos lukt både när han duschat och ännu mer när han har sin naturliga lukt (innan han duschat på morgonen). Frågan är om de "naturliga" medlen gör att din naturliga doft inte kommer fram? Att kombinationen blir något som inte alls luktar gott? Eller är din naturliga doft inte rätt för honom?
Om du kan tänka dig att testa att gå över till de mer vanliga produkterna en tid så lär du märka om det gör någon skillnad på honom och då även typ på morgonen när du mest bör lukta som dig själv. Om han fortfarande tycker att du luktar illa då så är det ju din naturliga doft han faktiskt inte gillar. Men om han verkligen uppskattar din morgondoft så är det ju sakerna du använder nu som reagerar negativt med din naturliga lukt.