• KNAS2

    BF DECEMBER 2021 - FÖRSTA BARNET

    Hej!

    Här kommer en grupp för oss som, väntar vårat första barn i december 2021.

    Jag tänker att det är roligt att dela med sig av våra BF-datum och vår ålder.

    KNAS, 31 år, BF 7/12

    Tjing!

  • Svar på tråden BF DECEMBER 2021 - FÖRSTA BARNET
  • bananmilkshake
    Grapefrukt89 skrev 2021-12-04 20:22:12 följande:

    Så fint! Massa grattis! Det är superkul att få se allt på utsidan av det man upplevt i magen.

    Min tjej kom lite tidigare än förväntat och vi kämpar nu med amning tillsammans. Hon har också mycket hår! Hahaha! ^^

    Stort lycka till med bebis-bubblan nu! <3


    Jaaa så fint att höra, jag läste men hade aldrig möjlighet att svara! Grattis till din lilla flicka <3 <3 Hoppas amningen går bra, jag har precis fått sån där mjölkstas så det är lite jobbigt nu, men det ska gå över om några dagar, bara att kämpa!
  • Grapefrukt89
    Sellerin skrev 2021-11-30 20:46:54 följande:
    Så underbart!!! Wow alltså!! Hur var förlossningen?! :D

    Har mjölken börjar rinna till än? Jag tyckte det var jättesvårt att veta! Vår lilla flicka ammade massvis de första dagarna. Tror inte det kom så mycket mjölk helt enkelt. Hon gapade också efter mat hela tiden! Man får bara ha tilltro till att det efter mycket sugande tillslut kommer mjölk! Blev sårig om bröstvårtorna och tycker att amningsnapp är räddningen, jag varvar med att köra med napp och utan! Samt liggammar mycket på natten, orkar liksom inte sätta mig upp och det går än så länge väldigt bra.

    Stort grattis till er! Njut av ert underverk!!! <3

    Funkade inte att citera dig sist så här kommer det igen...


    Nu kommer mitt sena svar! :) Natten den 26/11 satte värkarna igång lite lätt  Tänkte bara att det var starkare förvärkar men sen efter några timmar vid kl 8.00 läckte det successivt och sen kände jag ett KLICK (!?) och då gick mitt vatten helt plötsligt. Det var då jag egentligen förstod att nåt var på gång...

    Ringde till förlossningen i Lund  när mina värkar blev tätare och tätare kl 11.30 var jag på plats i Lund och var redan öppen 4 cm. Tiden gick och jag kämpade på med olika positioner, tens osv. men lutsgas primärt. Skönt det var att va lite "berusad" emellanåt hahaha. Öppnades ganska så snabbt, vid kl 18 var jag öppen 10 cm men krystvärkarna kom aldrig egentligen igång förrän jag fick dropp för att sätta igång värkarna. Sen vid 20-tiden kom värkarna igång som gjorde att jag kunde krysta ut henne. Så totalt typ 12 timmar som jag kämpade med att få ut henne.


    Är nöjd med min insats och förlossningen i det stora hela. De var fantastiska i Lund. Önskar att jag hade kunnat vara med "närvarande" och inte skrika så mycket. Tyckte att boken "Föda utan rädsla" iaf gav mig verktyg för att klara av första halvan av förlossningen väldigt bra, kändes nästan lätt, men sen tog det över för mig med smärtorna. Jag hade satt epidural som ett alternativ "om det krisar" men eftersom att jag inte kände att det krisade förrän mot senare delen av förlossningen så blev det för sent för mig att sätta in den. Därför blev lustgasen och sambon mina enda hjälpmedel när det var som värst. Efter förlossningen hade jag ont i HELA kroppen för att jag hade spänt mig för mycket, det blev tydligen för överväldigande. Tappade också 1,6 liter blod (1 liter är maxgräns) så jag blev väldigt försvagad, blek och hängig efteråt.


    Men som sagt, förlossningen, BB + patienthotellet i Lund tog väl hand om mig. Så jag kände mig alltid trygg. Alla var superfina och sympatiska så jag kände mig aldrig dum, jobbig eller ivägen. Det var väldigt fint att få uppleva. Så tacksam! :)


    Hur har ni det nu Sellerin? Hur går det med allt?


    Juste! Amningsnappen har jag försökt och det gick inte riktigt ändå. Fick blodblosor för att min tjej är så himla otålig. Kanske att jag ska pröva ge henne urpumpad mjölk först och sen när hon lugnat sig lite att ge henne bröstet... Hm... Har inbokad tid på amningsmottagning nästa vecka och hoppas att det löser sig....


     

  • Grapefrukt89
    KNAS2 skrev 2021-12-02 02:20:28 följande:

    Vår tjej bestämde sig för att komma igår, den 1 december :)

    Otroligt kämpig förlossning men vi är SÅ glada över att hon äntligen är här hos oss.

    Ser fram emot en fantastisk jul med vår nya familjemedlem!


    Massa grattis Knas2! Den 1a december va ju min BF, men vår tös var för otålig! Hahaha! Va tråkigt att det blev en jobbig förlossning men så fint att ni har varann att rå om på utsidan nu. <3 Njut nu och ta hand om er. Den fina julen tillsammans är ett stenkast ifrån er! <3
  • Grapefrukt89
    VirrePirre06 skrev 2021-12-02 07:56:13 följande:

    Alla ni som fått era älsklingar nu (känns som alla xD) Hur har det kännts att förlossningen startat? Med undantag för ks förstås, mycket värkar, vattnet gått eller något annat? :) Kan vara roligt för oss andra att läsa :)


    Mina kom verkligen smygandes under natten. Kändes som vanlig mensvärk. Men sen kom vattnet sipprandes (utan värkar) vid 7-tiden och senare kändes ett "klick" och då kom mängder med vatten. Efter det blev värkarna tätare och tätare. Kl 10.30 var de regelbundna och 11.30 va jag inne på förlossningen i Lund och var tydligen öppen 4 cm redan. Ganska tydligt att det var latensfasen som gick över till aktiv fas ganska snabbt. Den första biten gjorde ont men var  en "walk in the park" jämfört med slutet då jag var öppen 10 cm länge utan riktiga krystvärkar... :P

    När har du ditt BF? Så spännade att följa er andra ju! ^^
  • VirrePirre06
    Grapefrukt89 skrev 2021-12-04 20:44:01 följande:

    Mina kom verkligen smygandes under natten. Kändes som vanlig mensvärk. Men sen kom vattnet sipprandes (utan värkar) vid 7-tiden och senare kändes ett "klick" och då kom mängder med vatten. Efter det blev värkarna tätare och tätare. Kl 10.30 var de regelbundna och 11.30 va jag inne på förlossningen i Lund och var tydligen öppen 4 cm redan. Ganska tydligt att det var latensfasen som gick över till aktiv fas ganska snabbt. Den första biten gjorde ont men var  en "walk in the park" jämfört med slutet då jag var öppen 10 cm länge utan riktiga krystvärkar... :P

    När har du ditt BF? Så spännade att följa er andra ju! ^^


    Läste din fina fl berättelse, väldigt fin :) Jag har bf 22/12, ska på förlossnings planering nästa vecka pga bt medicin jag äter och blir eventuellt igångsatt senast 23/12, men får de vad dem säger :) Jag har ju så pass ont i ryggen och foglossning så kanske man kan trycka på att bli igångsatt tidigare för just nu suger det att vara gravid haha
  • Grapefrukt89
    bananmilkshake skrev 2021-12-04 15:53:08 följande:

    My gooood, känns som jag varit borta från verkligheten i evigheter... hur kan en så liten person ta upp exakt all tid?! Jag/vi hinner inte göra nånting! Att försöka få henne att sova på något annat än mig är omöjligt... så nu kör vi henne på magläge på min bröstkorg mellan amningarna för inget annat funkar. Sen när jag kan lyfta lite lättare så kanske jag iaf kan lägga ifrån mig henne på sidan om mig. Men kan inte lyfta och vrida samtidigt nu efter snittet. 

    Gaaaah. :D Hoppas ni mår bra allihop och ser fram emot att läsa om lite fler nykläckta bebisar snart. :) 


    Jag känner verkligen igen mig! Man gör ingenting om dagarna, fixar och myser med bebis, äter och sover. Det enda vi t.ex gjorde igår var att bada vår tös för första gången. Hann inget annat förutom att ta hand om henne. Hahaha! Sen pumpar jag också som en galning för att komma igång med mjölkproduktionen så att jag kan amma henne, så det gör ju att det tar massa tid utöver det man redan gör.

    Åh... Ja alla barn har ju sina speciella preferenser och personligheter så det är bara att man testar sig fram och hoppas på att bebisen sen kommer in i lite andra rutiner. ^^ Det som alla säger är ju att barnet vant sig vid att vara så pass nära (i ens mage)  att det blir som mest naturligt för dem att ha föräldrarna nära. Antar att det för din del blivit att din lilla tjej känner mest ro på din bröstkorg... ^^För min del är min tös väldigt fäst och lugn med min sambo. Tror det har mycket med att göra att jag under den första veckan har haft svårt med smärtor, sömn och min blodförluset efter förlossningen... Så då vågade jag inte bära henne lika ofta eller ha henne nära om jag skulle tuppa av. Men man får hitta sina metoder och försöka få anknytningen/rutiner på andra sätt.

    Kul att höra framöver hur du mår och hur det går med lillan! :)
  • Grapefrukt89
    Miniflin skrev 2021-12-02 08:36:12 följande:

    Hej på er!
    Säger som många andra, så kul att läsa om alla som fått sina små älsklingar! 

    Jag har ju BF 30/12 så några veckor kvar för mig. Dock har jag stött på lite patrull i graviditeten... Var hos min barnmorska i förra veckan och fick konstaterat (har känt något hårt och runt uppe i mina revben och lungor) att bebis ligger i säte. Så på tisdag ska jag in till specialistmödravården för ytterligare undersökningar och om bebis inte vänt sig själv tills dess, ett vändningsförsök. Jag hoppas knodden bara är lite envis och vill att morsan inte ska ha det allt för chill, och vänder sig själv eller att vändningsförsöket lyckas. Jag är verkligen inte sugen på kejsarsnitt, även om det såklart är ett säkert och bra sätt att föda på. Jag har varit så taggad på vaginal förlossning och blir lite ledsen av att tänka på att jag går miste om det bara för att bebis råkar ligga med rumpan ner. Jag har läst på väldigt mycket om sätesförlossningar och har nästan bestämt mig för att önska det. Det ska tydligen finnas en grupp barnmorskor på förlossningen i Västerås som är mer erfarna i sätesfödslar som de brukar se till har jour när man planerar en sätesfödsel. Det viktigaste för mig är att jag får ett team med BM och förlossningsläkare som är bekväma med sätesfödsel, jag själv vet ju inte hur man föder barn egentlig. Ska bara klämma ut knodden och är villig att ta de direktiv jag får från barnmorskorna för en så säker födsel som möjligt. Sätesfödsel var ju väldigt vanligt förr, men tyvärr har ju kunskapen om dem tappats ute i verksamheten pga att det inte är många mammor som vill föda så. Vi får se på tisdag helt enkelt hur det blir, ett steg i taget. 

    I övrigt mår jag bra. Har börjat svullna om fötter och ben, fått lite ont i lederna i händerna som förmodligen också beror på svullnad, foglossningen är som den alltid varit i princip.. Har nästa vecka kvar på jobbet innan jag går på ledighet, så sjukt!! 

    Det blev ett långt inlägg, tack för att ni orkar läsa, haha!


    Fattar att du är orolig då du varit inställd på vaginal födsel... Som du själv nämner är det ju inge fel med KS men om du har varut inställd på vaginalt så är det ju en besvikelse kanse... :/ Men jag har också hört att det går att förlösa vsätesbebisar vaginalt! Inget konstigt egentligen, bara att många kvinnor brukar snitta då... Hoppas du får din vilja igenom och att allt går bra! <3

    Om du inte redan testat att dricka mycket vatten och använda stödstrumpor så rekommenderar jag starkt det! Har varit min räddnining mot slutet av graviditeten + efter förlossningen. :)
  • Grapefrukt89
    Storm01 skrev 2021-12-02 21:31:51 följande:

    Stort, stort grattis till er som fått er lilla bebbe! :D

    Gick in i v. 40 idag och har Bf om exakt en vecka. Just nu är det bara att vila och avvakta!


    Spännande Storm 01! Det kan ske närsom ju! :D Yes, vila och frys in mat om ni kan och vill. Det blev vår räddning efter förlossningen när tiden bara går  under dagarna utan att man faktiskt gör mer än att ta hand om din bebis... Önskar jag hade fryst in mer mat... Hahaha.
  • bananmilkshake
    Grapefrukt89 skrev 2021-12-06 02:30:19 följande:

    Spännande Storm 01! Det kan ske närsom ju! :D Yes, vila och frys in mat om ni kan och vill. Det blev vår räddning efter förlossningen när tiden bara går  under dagarna utan att man faktiskt gör mer än att ta hand om din bebis... Önskar jag hade fryst in mer mat... Hahaha.


    Samma här med matlådor..!!!
  • bananmilkshake
    Grapefrukt89 skrev 2021-12-05 04:49:49 följande:

    Jag känner verkligen igen mig! Man gör ingenting om dagarna, fixar och myser med bebis, äter och sover. Det enda vi t.ex gjorde igår var att bada vår tös för första gången. Hann inget annat förutom att ta hand om henne. Hahaha! Sen pumpar jag också som en galning för att komma igång med mjölkproduktionen så att jag kan amma henne, så det gör ju att det tar massa tid utöver det man redan gör.

    Åh... Ja alla barn har ju sina speciella preferenser och personligheter så det är bara att man testar sig fram och hoppas på att bebisen sen kommer in i lite andra rutiner. ^^ Det som alla säger är ju att barnet vant sig vid att vara så pass nära (i ens mage)  att det blir som mest naturligt för dem att ha föräldrarna nära. Antar att det för din del blivit att din lilla tjej känner mest ro på din bröstkorg... ^^För min del är min tös väldigt fäst och lugn med min sambo. Tror det har mycket med att göra att jag under den första veckan har haft svårt med smärtor, sömn och min blodförluset efter förlossningen... Så då vågade jag inte bära henne lika ofta eller ha henne nära om jag skulle tuppa av. Men man får hitta sina metoder och försöka få anknytningen/rutiner på andra sätt.

    Kul att höra framöver hur du mår och hur det går med lillan! :)


    Hoppas du får igång mjölken! Min kom igång på allvar i helgen, tuttarna blev stenhårda och det gick knappt att amma. Har en pump jag ska prova idag för hon vill bara äta från ena tutten så den andra behöver hjälp. :/

    Vi har hittat ett sätt att få henne att sova i näste men det tar sin tid. Så vi ska försöka det på nätterna också, vi måste bara samla kraft för att ta tag i det. XD Hur sover er tjej? Och hur många dagar är hon nu?

    Åh samma här med pappan, jag har varit väldigt orörlig så hon har mkt tid med honom. Hon var hos honom först vid förlossningen också. Fint att känna att dom skapar starka band med varandra. Hur mår du nu? <3
Svar på tråden BF DECEMBER 2021 - FÖRSTA BARNET