Anonym (Förvirrad) skrev 2021-04-08 10:47:56 följande:
Jag känner MÅNGA män som alla är omskurna, inte en enda har klagat på sina föräldrar och de omskär i sin tur sina söner också. Att någon säger upp kontakten med sin förälder är knappast vanligt, kanske kände sig tvungen för att få en klapp på axeln av religionshatare.
Det är knappast möjligt att han bara ville ha en klapp på axeln av mej. Då fanns det hur mycket annat som helst han kunde ta till.
Han bodde på Södermalm och hans far i Kista, inte långt däremellan alltså. De sågs aldrig. Min vän sa ofta att det enda positiva hans far gjort för honom var att ta honom till Sverige.
Men att bli stympad var för honom en extrem nackdel (svårare att runka, ollonet var lite "skrumpet light" och blev ibland narigt) och framför allt att farsan tagit sej sådana friheter som att låta någon skära i hans kropp till ingen nytta alls var en stor sorg för honom.
Men det var inte det enda, det fanns fler sjuka saker hans pappa gjorde.
Han var så söt när han var liten så pappan klädde ut honom till tjej i söta klänningar för diverse fördelar.
När farsan lämnade sin outbildade iranska hemmafru med få släktingar gjorde morsan detsamma, men då för att tigga pengar till mat.
Men visst, har en annan vän som inte alls klagar på sin omskärelse, men han är av typen att han mest klagar på alla som är tvärtom han själv, likaså i detta fallet.