Anonym (Lotta) skrev 2021-10-07 16:21:15 följande:
Hur mår ni alla? Börjar magarna synas nåt? :)
Jag har just gått in i v 14. Varit hemma sjuk sedan en vecka pga lågt blodtryck och helt matt o slut i kroppen, flåsar o får hjärtklappning av att gå upp för trappen, orkar knappt plocka ur diskmaskinen, fick sätta mig ner igår mitt i matlagningen för att inte rasa ihop. Så less på detta så usch!! Ska träffa läkare nästa v, hoppas få nån hjälp men det är väl svårt kanske.. Sover skitdåligt med sedan 3 veckor. Jag som mått så bra i början med mest molvärk o ömma bröst..
Har iaf varit på Kub och sett lilla trollet, känns skönt att det iaf såg bra ut Och visade en skuttig bebis. <3
Jag kan inte gömma magen längre om det inte är i stora stickade tröjor, trots att det är min första. Är i v 15 (14+3).
Har haft liknande som du, med hjärtklappning och ibland fått sätta mig ner mitt i något jag håller på med på jobbet eller hemma. Har ätit en frukt och druckit ett stort glas vatten och då är det bra igen!
Jag har sen 2 veckor sovit bra igen, hade en månad där jag knappt sov alls (håll ut!! du kommer säkert också dit) slutade vara kissnödig 4 gånger mitt i och sova oroligt helt plötsligt. Postafen gjorde den jobbiga tiden helt okej, om än fortfarande jobbig, för mig. Råkade glömma av att ta tabletterna en dag, och det var då jag märkte att jag mådde bra och den tidigare känslan var över.
Ta hand om dig, alla är olika såklart, men lyssna på kroppen! Jag trodde aldrig jag skulle ta mig ur det jobbiga..