Ska ni vaccinera era barn?
Det hindrar ju inte att man inte tränar när man är risig, vad har de sakerna med varandra att göra?
Ja det är väl inget att tveka på. Ska vi nån gång få bort skiten måste ju alla vaccinera sig!
? Det vet vi inte än. Därför är det spännande att se hur det utvecklas i Israel och Storbritannien, som ligger långt framme med vaccinering. Utifrån de siffror vi har fått se hittills verkar även smittan bland barn minska ganska snabbt, säger Anders Tegnell.
Slutligen måste det vara helt klarlagt att vaccinet är tillräckligt säkert.
? Om man vaccinerar barn är det ju inte så mycket för deras egen skull, utan för att minska smittspridningen. Det tycker jag gör det till en etiskt mer komplicerad fråga. Även om vaccinet är väldigt säkert, har vi ju lärt oss att inget vaccin är helt hundra, och nyttan för barnen själva är förmodligen ganska marginell.
I september 2021 sa Anders Tegnell däremot:
? Att skydda barn från allvarlig sjukdom är det viktigaste. Vi tror inte att det här kommer att påverka smittspridningen speciellt mycket i samhället som helhet. Det är en relativt liten grupp det handlar om och vi har en hög vaccinationstäckning i andra grupper, så att minska smittspridningen är inget motiv till att vaccinera barn, säger statsepidemiolog Anders Tegnell