Anonym (Hannah) skrev 2023-11-02 09:53:03 följande:
Helt plötsligt kan han tänka sig att gå med på fr förslag för att få umgänge "som vanligt" igen.
Hans ombud hade mailat detta.
Det är något som inte stämmer..
Han hade uttryckt sig om att fr var experter som uttalat sig i detta som tyckte umgänget kunde fortlöpa som tidigare och de såg ingen oro.
Soc menar på att man måste ta hans allvarliga diagnos i beaktning och att barnen är väldigt aktiva så det kan bli jobbigt.
Så nu sitter jag här och funderar.. Jag får då garanterat vårdnaden men riskerar övernattningar som inte känns tryggt alternativt att vi kan förhandla någon annan form av upptrappning så länge..
Låta det gå till förhandling I tr där man inte har en aning om hur de dömer.. Får vi samma domare som tidigare kan det hända att det går vägen då han märkt att det inte står rätt till hos pappa.. Men det finns inga garantier..
Eftersom juridiken jobbar så att man ska försöka nå enighet så att det inte behöver gå till rätten, så är det klart att hans advokat nu försöker komma på något som skulle kunna gå igenom, så att det inte behöver gå till rätten.
Man dealar och testar.
Du och din advokat måste noga fundera ut olika varianter och alternativ.
Det jag tänker är att om du går med på något, och sen blir det strul senare ändå, då såg det ut som att ni kunde samarbeta och undvika tingsrätt vid det här tillfället och då kanske det ses som konstigt om du behöver gå till rätten sen ändå (men kanske att de inte tänker så, det är bara min fundering).
När min man var i tvist med sitt ex skickade hennes ombud tre olika förslag (om jag minns rätt), som min man inte kunde gå med på, så det hamnade i rätten till slut ändå. Först var förslaget gemensam vårdnad och varannan vecka men polletten trillade väl till slut ner att det inte skulle ske, så då kom olika förslag att hon gick med på ingen vårdnad mot olika typer av upplägg. Det är nog sånt som ditt ex och hans ombud jobbar med nu.