Hur kan man vara emot foodora och liknande?
Jag blir otroligt nyfiken på exempelvis kollegor som är otroligt upprörda över att människor beställer mat via exempelvis foodora. Jag har beställt mat på flera adresser, i flera städer och upplever väl vissa svårigheter?.
Trots att man tydligt gett instruktioner om vilken våning man befinner sig eller typ tydligt skriver kontorets namn som står väldigt tydligt på entrén och det finns massa flaggor utanför huset med företagets namn så slutar det otroligt många gånger med att jag måste gå ut och leta efter budet som inte ens är i närheten.
Vissa säger att man utnyttjar dessa människor. Frågan är vilka andra jobb som dessa individer skulle kunna tänkas ta?
Är det verkligen fel att människor får jobba? För en stor andel av dessa bud hade ju varit arbetslösa om det inte va för detta upplägg.