Anonym (Trossen) skrev 2023-04-27 00:53:08 följande:
Jag får nog säga att Pannkakan är det sista stället jag skulle försöka hitta en KK. Det verkar bara vara lättkränkta och vänsterblivna kvarblivna där. Jag skrev rakt ut i min profil att jag sökte efter en KK. Då tog det hus i helvete i det kvinnliga (nåja) klientelet och till slut blev jag blockad, hahahaha!!!!
HP kan vara ganska brutal. Det är inte så ofta kvinnor tar första initiativet där och när det händer kan vara otrevliga meddelanden ibland. T.ex. var det en gång en kvinna tyckte att jag gjorde mig till med mitt användarnamn och förklarade att det hette si och så på spanska och portugisiska. (Hon antydde med andra ord att jag gjort något misstag.) Jag svarade lugnt att hon verkade inte så bra på latin.
Det har också hänt att folk skrivit och skrattat ut min profil med kommentarer som att då vet man i alla fall vem inte ska dejta.
Vid ett tillfälle visade en person svartsjuka efter en utväxling på tre meddelanden vardera!
Vid ett antal tillfälle var det en person som slängde ur sig en massa svordomar som svar på ett meddelande (antagligen efter att ha missförstått vad jag menade). Det var första meddelandet från alltså!
Inte heller går det att behaga folk för är man på ena sättet så är det fel - är man tvärtom så är det fel också.
Men jag har också fått en vän där. Hon skrev till mig 2019 och även om vi bara träffats en gång så har vi hållit kontakten, men det går ofta flera månader mellan våra långa brevväxlingar.
Som man är Tinder bättre eftersom långt fler kvinnor tar första initiativet där. Jag har fått höra att det beror på att där har man ju redan godkänt varandra och många kvinnor är gammalmodiga och vill inte känna "slampstämpeln" för att de tar kontakt. Tinder är mer inriktad på flirtar och sexuella kontakter än HP. HP kan lika gärna vara vanlig vänskap. Det är ganska brett. Det är fler som söker förhållanden på HP än Tinder. Inte för att jag personligen inte vill ha det, men HP är ganska märklig.
Den springande punkten är att skriver jag med någon på Tinder så får jag intrycket av att vi konverserar med varandra, medan en ordväxling på HP känns som att den andra person betraktar en som en i mängden av meddelanden som väller in utan att initialt vinnlägga sig om att försöka se om det går att bygga en relation. Förmodligen beror den upplevda skillnaden återigen på att den andra personen är en av dem man redan valt, så att säga. Det är nog en psykologisk skillnad. Skillnaderna mellan olika sajter är dock små.