Inlägg från: Mentat |Visa alla inlägg
  • Mentat

    Riksdagsvalet 2026

    Anonym (Lena) skrev 2025-06-19 22:36:43 följande:
    Har det varit något officiellt avståndstagande från kommunism från vänsterpartiet? Jag har alltid betraktat V som kommunister med nytt partinamn. Det är så de framstår. Det är också det värsta med S, att de vill samarbeta med kommunister.
    Knappast, med tanke på att Ung Vänster strävar efter ett kommunistiskt samhälle. De slopade begreppet ur partinamnet men om de verkligen hade tagit avstånd från kommunismen går det inte riktigt ihop med det Ung Vänster står för.

    Men för all del, jag har inte loggat vartenda uttalande de har gjort. Jag kan ha missat något.
  • Mentat
    KillBill skrev 2025-06-19 23:12:05 följande:
    Vi pratar om ett ungdomsförbund och de förtydligar i samma text att de inte pratar om den typ av kommunism som vi idag ser i kommunistrkina och Norkorea, 
    Nej, just det: de kritiserar att Kina och Nordkorea inte är tillräckligt kommunistiska! Kina tillämpar ju marknadsekonomi numera även om kommunistpartiet har den politiska makten (och har med den förvandlats från utfattigt till supermakt)
  • Mentat
    KillBill skrev 2025-06-20 09:13:33 följande:

    Sverige som tidigare var världens med ekonomiskt jämställda land är idag väsentligt mindre ekonomiskt jämlikt än våra nordiska grannländer. Utveklingen har helt enkelt gått i fel riktning i vårt land. 


    Vad tycker du att Gini-koefficienten bör ligga på för värde?
  • Mentat
    Rataxes skrev 2025-06-21 07:57:22 följande:

    Att såssar aldrig lär sig...


    Mera hårdföra socialister lär sig: om man bygger en mur runt landet kan de inte fly längre...
  • Mentat
    Padirac skrev 2025-06-21 09:14:00 följande:

    Om du tänker på Västberlin så byggdes den muren runt ett annat lands exklav ..


    Jag begriper faktiskt inte det här inlägget. Jag vägrar att tro att du är så obildad att du tror att den "antifascistiska skyddsvallen" bara gick runt Västberlin.
  • Mentat
    Anonym (Sossen) skrev 2025-06-24 14:14:45 följande:
    35% partiet är större än hela regeringen, även i senaste valet, men de valde att ta makten ändå. När det händer i andra länder kallar vi det statskupp.
    Intressant resonemang. Enligt dig genomförde alltså Ola Ullsten en statskupp 1978?
  • Mentat
    Anonym (Sossen) skrev 2025-06-24 15:13:36 följande:
    Vi hade inget riksdagsval 1978.
    Suck. Historia och/eller logik är inte ditt ämne.
  • Mentat
    Cheers skrev 2025-07-02 07:49:34 följande:
    Mentats invändning verkar helt befogad. Han sålde innan aktierna gick upp p.g.a. storordern. De föll ju knappast p.g.a. en stororder.
    Om han hade behållit sina aktier hade den rabiata vänstern ylat om korruption pga att kursen steg....
  • Mentat
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-07-02 12:16:48 följande:

    Sjukvård 
    Äldreomsorg
    Skolor
    Barnomsorg
    Akassa
    Barnbidrag som höjs i takt med inflationen
    Tillräckligt med poliser

    Dessa är viktiga frågor för att Sverige skall må bra. 


    Det är mycket märkligt att barnbidraget inte är indexreglerat. Det öppnar ju bara för politiker att använda en höjning som valfläsk. Jag tycker definitivt att det borde indexeras.
Svar på tråden Riksdagsvalet 2026