Inlägg från: KillBill |Visa alla inlägg
  • KillBill

    Riksdagsvalet 2026

    TvillingmammaVästgöte skrev 2026-03-01 10:38:59 följande:
    I Norden menar du. Alla de nordiska länderna bra system för studiemedel och kostnadsfria universitetsutbildningar för EU-medborgare.
    Eftersom vi bor i Sverige utgick jag från svenska förhållanden. Men det är sant att socialdemokratin i de nordiska länderna generellt har bidragit till att göra det lättare för barn från mindre bemedlade familjer att utbilda sig vid högskolor och universitet.

    Hade högern fått gehör för sin politik hade det i stället kostat hundratusentals kronor, bara i kursavgifter, för en högre utbildning.. 

    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    nattuw skrev 2026-03-01 13:12:51 följande:
    Vilket de giriga socialdemokrater inte har något emot att utnyttja eftersom de då både kan sko sig själva och skylla det på någon annan.
    Varför uttalar du dig om en fråga som du inte har satt dig in i?

    Systemet i Stockholm stad gäller inte politiker utan bara de högsta (opolitiska) tjänstemännen i kommunen (förvaltningscheferna) och VDar för kommunala bolag. Det är altså inte Socialdemokrater som skor sig och dessutom infördes systemet av moderaterna när de styrde Stockholm..
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    RebeckaZ70 skrev 2026-03-01 14:02:02 följande:

    Ordförenaden för S-kvinnor retweetar en ökänd amerikansk nazist, hamasssupporter och putinlakej.


    Vad ni socialdemokrater måste vara stolta över henne!.


    Tycker du att denna sak var viktig att lyfta fram, nästan 1 år senare efter det att hon raderat retweeten? Hon raderade omedelbart inlägget när hon insåg vem Hinkle var.. 





    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Rataxes skrev 2026-03-02 12:13:02 följande:

    Glöm aldrig vilka socialdemoktaterna delat säng med.


    Glöm aldrig vem moderaterna har delat säng med..







    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    KillBill skrev 2026-03-02 22:01:19 följande:
    Glöm aldrig vem moderaterna har delat säng med..
    Det vidrigaste med moderaterna är emellertid att de i regeringsställning i närtid har utvisat unga väletablerade ungdomar till bödlarna i Tehran, undomar som nu fruktar för sina liv..

    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Alexanderlukas skrev 2026-03-03 07:19:20 följande:
    Slarvigt av mig, men jag glömde nämna att rött och grönt blir brunt.

    Du kanske tror att du är skojig med dina färganalyser men det finns bara ett parti i riksdagen med koppling till brun politik och det är SD som bildades av nazister och fascister i slutet på 1980-talet.. 


    www.aftonbladet.se/ledare/a/GW256/sds-nazirotter-ar-varre-an-vi-vetat




    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Alexanderlukas skrev 2026-03-03 07:09:21 följande:

    Elsa Hjärta


    Ganska fascinerande i att personer som gillar Tidölaget i brist på verkliga hänsdelser tvingas gilla helt påhittade inslag..
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill

    Glöm aldrig att när Socialdemokraterna regerade tog sverige emot flyktingar som flydde från bödlarna i Teheran.


    Idag när M, SD och KD styr landet så skickas välintegrerade unga kvinnor tillbaka. Nu kämpar dom för sina liv..


    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    RebeckaZ70 skrev 2026-03-03 14:16:16 följande:
    Det dröjde inte länge Solig
    Borde inte du protestera mot att den lagstiftning som regeringsunderlagets partier SD, M, KD och L har tagit fram resulterat i att Sverige utvisat unga välintegrerade kvinnor till bödlarna i Teheran, kvinnor som nu fruktar för sina liv?
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
Svar på tråden Riksdagsvalet 2026