Riksdagsvalet 2026
Tycker KD har bäst politik
Tycker KD har bäst politik
Det finns flera sätt att ranka hur bra man har det i olika länder. Norden har fortfarande höga placeringar vid andra mätningar men Sverige rankas lägre än 5 utomnordiska länder enligt länken nedan.
Länder som räknats upp i tidigare inlägg (och som inte har renodlad socialistisk grund) ligger före eller strax efter Sverige (på plats 10) så ingen stor skillnad. Man kan alltså inte påstå att endast sossarna (och motsvarande) skapar ett välfärdssamhälle med hög livskvalitet.
Naturligtvis är Sverige ett av de bästa länderna att leva i, men jag har bott i ett par andra länder där många saker är bättre och lättåtkomligare än i Sverige, tex sjukvård, och där har man ingen gedigen sossetradition som skapat detta, utan väldigt blandat styre.
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/standard-of-living-by-country
Förstår att du tycker det är jobbigt att såssarna har byggt upp landet så mycket, och sen se höger riva ned det igen.
För det är vad det innebär att göra det dyrare för de fattigare och rejäla skattehöjningar för de ovan osv......
Inser att du förnekar allt dom faktiskt gjort, och inbillar dig misstag skulle ändra detta.
För misstag gör man i politik, enda är att den regering vi har nu försöker låtsas om att allt blivit rätt.
Och då blir det mest fel och man försöker inbilla sig det.
Ja Sverige och andra nordiska länder har byggt upp sin välfärd med socialdemokraterna. Samtidigt har andra länder byggt upp ett liknande välfärdssystem, byggt av koalitionsregeringar som ibland varit vänster, ibland höger.
Vet inte på vad du baserar att de till höger i Sverige raserat välfärden i Sverige medan detta inte hänt i andra länder. Varför skulle högern haft större genomslagskraft i Sverige än i länder där de varit i majoritet?
Hänger du inte med i politiken alls, och hur en del välfärd har de gett sig på.
Eller försöker du bara låtsas att så inte skett?
Ja, jag har alltid svårt för personer som fabulerar, men såklart det är varken mästrande eller förolämpande att avslöja felen, det är bara de som blir upprörd att någon har mer koll än dom.
Men det är så många som trillat ned i kaninhålsmedian och sen inbillar sig PRECIS ALLT är sakligt korrekt och med fakta, men det är det väldigt sällan faktiskt.
Du glömde av att berätta vad det är du inte förstår, det berättar för mig att du förstår allt, men vet inte hur du ska komma undan faktan.
Jag är en få svenskar som alltid tittar på Agenda på söndag kväll, tillsammans med min man. Igår kväll blev vi båda något trötta.
Jimmie Åkesson var på plats i studion. Han blev först utfrågad, en lång stund, som på en förhörsbänk, om SDs vitbok.
Sen var det en debatt, mellan två liberaler ! , som fick debattera om SDs vitbok.
Sen blev Jimmie utsatt för ett nytt aggressivt och vinklat korsförhör, denna gång om hans syn på konflikten mellan Israel och Palestina. Sen var det slut med SDs deltagande i Agenda.
Inte en enda fråga till Jimmie om vad han och SD vill göra för Sverige. Ingen fråga om budgetprocessen och SDs roll där. Inget om planerna för SDs valkampanj.
Man blir paff. Både min man och jag kände att vi måste nog rösta på SD, för det är inte OK hur de blir behandlade av SVT.
Agenda brukar dock handla om att ifrågasätta, och jimbo har en hel del man kan ifrågasätta och tex varför han står bakom Israel och deras folkmord och etniska utrensnings av Gaza.
Även den "vita boken" finns det en hel del att ifrågasätta, för de har tonat ner fascismen och nazismen som skedde i SD och när de var ett nazistparti.
Och partiledardebatter där brukar mer handla om politiken, då får ge dig till tåls tills dess och samtidigt förstå vad dessa agenda program handlar om och ifrågasätta saker de gör och säger.
Och det är knappast agendas fel att jimbo har sagt en del saker här som måste ifrågasättas, eller ska man bara låtsas om att det inte existerar?
DU har inte funderat på om folkmord och nazism är högaktuellt att diskutera med SD om?(Och med dessa faktum som de har uttalat sig om dessa två?????)
Så SD stödja Israel som begår folkmord, är en fråga som inte får ställas och fast frågan är högprofilerad.
Ställa frågor om deras förflutna, och hur de beskriver det själva.
Det är något som inte heller får frågas om menar du?
Och det som gör det mer intressant, det är vi har flera medlemmar från nazisttiden i styrande ställning som är kvar än idag.
Och V de slänger inte ut en massa floskler, så inte heller så konstigt.
Dock är de havererade med Palestina till viss del, dock inte om Israels folkmord.
Rätt intressant att ingen ska få fråga om SD och vad de säger gör och har gjort.
Låter nästan som du vill att man ska censurera när SD gör bort sig, men det är ju mot fascism.
Jag är inte helt förvånad men aldrig har jag sett det så tydligt i gårdagens Agenda. Camilla Kvartoft gjorde en lång , utdragen och fullständigt partisk attack mot Jimmie.
Att han kunde hålla sig lugn imponerade på mig. Men han är väl van vid det här laget.
Men jag förstår inte hur SVT kan låta Camilla ägna sig åt så vinklad journalistik. De vill ju ändå vara en opartisk public service , eller är det inte så?
Så fråga om den vita boken som inte kom ut för så länge sedan.
Och hur de backar upp Israel i sina folkmord och att dessa inte ska adresseras.
Det är frågor som är förbjudna då enligt dig?
Och det är partiledardebatterna som är där man ventilerar sin framtida politik och diskuterar nuvarande.
Och det är först inför valet som de pratar om politiska förslag.
Och det blir väldigt konstigt för dig och när du inte vet om detta, och att det är faktiskt SD som sagt detta om Israel och presenterat en vit bok, men det ska tydligen ingen få fråga om.
DU ser inget problem med att vad som SD skapat själva, ska man inte få fråga om och ifrågasätta?
Och istället inbilla sig någon är dum emot dom, så otroligt komiskt.
Sverige utan SVT vore en fasa. Då blir det som i USA där demokrater tittar på CNN och Republikaner på Fox News,
Just därför måste SVT försöka bättra sig och vara opartiska.
Det är trist att Sverige verkar bli lika polariserat som USA.
Intressanta är att både R och D tittar på CNN och använder det ofta i sina länkar, medans R säger dom är vänsterextrema, fast dom bara försöker få nyheter korrekta.
Och motsvarigheten, men inte riktigt ändra fram i motsats til FOX, det är ABSOLUT INTE CNN.
Utan det är typ MSNBC är det närmast man kan komma FOX, dock har inte MSNBC så många fel som FOX, men de har bra mer än CNN som också försöker rätta till sina fel.
Finner det intressant att två högaktuella ämnen ska inte få tas upp i Agenda.
Det är dock en inkorrekt analys för jämförelsen med FOX.
Allt CNN är en opartiskt, saklig och faktabärande kanal.
Du får sikta in dig på MSNBC som du ens ska komma nära FOX i nivå av att ljuga, men även där så är det en rätt bra bit kvar till FOX i antalet lögner de kör och aldrig ändrar till det korrekta.
Här skrev Magdalena Andersson under socialdemokraternas motion om matmoms redan förra våren:
Få se hur länge det dröjer innan forumsocialisten som hävdade att det bara är rika som köper gåslever och belugakaviar som gynnas av sänkt matmoms träffas av partipiskan?
Att vara socialdemokrat är att läsa tidningen varje dag för att veta vad man skall tycka just den dagen. Gårdagens rasism är socialdemokrati nu.
Sicken intressant projicering du kör.
För de vi ser kör detta är ju högern och hur de synkroniserar upp sig i flera partier, eller som republikanerna som skickar mail och där man ska köra en viss talepunkt nästa dag.
Men såklart, vi förstår, agendan och narrativet är att allt såssarna gör är alltid fel oavsett.
Vi andra kör istället en sak i taget och undrar om det är bra eller dåligt, men när någon säger allt är fel, ja, då vet man något är fel och gått sönder.