Frånväxt
Äter han bra och näringsrikt? Mycket protein ?
Äter han bra och näringsrikt? Mycket protein ?
Har ni testat för celiaki, glutenintolerans?
Skolläkaren är orolig. Han är väldigt kort och smal
Om han är både kort och smal tyder ju på att han inte äter bra? Alternativt glutenintolerans som gör att han inte kan ta upp näringen. Kanske också hormonellt.
Om jag vore er skulle jag dels söka medicinsk hjälp , dels försöka få honom att äta mer, ge honom det han gillar bäst, om han är kräsen. Försök att få honom att gå upp lite i vikt, vikt driver längd.
Tittar man på tillvöxtkurvor ligger han ju väldigt lågt, extremt lågt. Har han alltid varit liten?
Ja, det är verkligen två extremer. Alla tror att sonen är lillebror. Dom tror att han är 6-7 år, och hans syster 9-10 år. Vi har gjort många utredningar, naturligtvis. Han har alltid varit liten, och liten i maten
Vad säger läkarna? Ni bör ju göra en tillvöxtutredning, snarast. Om ni inte redan gjort detta?
I samband med puberteten finns ju en möjlighet för en kille att växa rejält så jag skulle satsa på massor av god och näringsrik mat, många mål om dagen, mycket kött, fisk och bra fett Gärna lite god efterrätt också
Mjölk är bra för längdtillväxt också,
Läste att ni gjort utredning men trots detta missas tex ofta celiaki, tex.
Finns ingen fysisk orsak får man ju då satsa på maten. Och se till att killen har det extra bra psykosocialt, också.
Han ligger långt under medel. Puberteten känns långt bort för hans del. Han är tyvärr ganska omogen dessutom. Ja, längden är en stor oro. När grannarnas sjuåringar hälsar på, ser man honom inte. Han liksom passar in skrämmande bra
Han har inget fysiskt problem, mer än att han är otroligt klen. Han har ingen armstyrka, och blir trött i benen när han ska gå långt. Stora lilla syster brukar hjälpa honom med väskan, när den ska hängas upp i hallen.
Då behöver han väl träna och röra på sig mer? Tar ni med honom till badhuset tex och simmar ? Om han rör på sig mer blir han kanske mer hungrig också !
Det var ett bra förslag. Problemet är att han jämför sej/blir jämförd med andra barn, det blir väldigt uppenbart i ett badhus.
Ja, så är det. Varför nu det ska ha någon betydelse om det är en ovanligt kort man, eller en ovanligt kort kvinna. Är vi inte jämställda? Ska inte det gälla alltid? Jag förstår att det är bråttom. Problemet är att sonen inte vill. Finns det ingen mer här med liknande problem? Nu känner jag mej ännu mer förtvivlad. Dottern har diet. Hon är tyvärr lite överviktig.