Anonym (Man 59 år) skrev 2024-11-24 10:39:58 följande:
Min fru vill aldrig ha sex överhuvudtaget vilket jag saknar ngt otroligt mycket. Är inte lätt att leva i ett förhållande utan sex. Hon har sagt att jag får gå ut och söka efter sex om det är så viktigt för mig.
Men har förklarat för henne att det är dig jag vill ha sex med. Vet inte om kvinnor har svårt att förstå vad det handlar om?
För mig handlar det inte bara om sex i sig utan närheten och få älska med den man älskar.
Verkar som att hon tror att jag ska kunna gå ut och ha sex med vem som helst. Är det så ni kvinnor tänker?
Vi hade underbar sex från början som var helt underbar. Hon är äldre än mig och nu vill hon aldrig. Det känns frustrerande att aldrig få uppleva det igen.
Vad ska man göra?
Förstår dig iom att jag är i samma situation själv.
Det kan verkligen fylla upp och äta upp ens sinne totalt och göra en deprimerad!
Stort av din fru att ge dig den friheten, men hur skulle man kunna hitta någon i denna ålder??
Angående närhet: Vill inte din fru ha det heller? Fast utan sex?
Annars återstår bara att tröstrunka till porr. Torftigt och patetiskt, men det tar iaf bort det fysiska behovet för stunden och låter en drömma sig bort en liten stund.
Nackdelen förutom att det kan kännas förnedrande, är att det är lätt att bli beroende..