• Anonym (Anonym ts)

    Min pojkvän runkar till twerking

    jag har varit tillsammans med min pojkvän i ungefär ett år och tre månader. vi har verkligen haft det super bra tillsammans och jag kan inte tänka mig någon annan. men för tre månader sedan så såg jag att hela hans explore page på Instagram endast bestod av tjejer som twerkade. jag konfronterade honom och han försökte först neka men sedan erkände han att varje gång jag åker till min familj så brukar han runka till twerking. jag brukar åka till min familj ca varannan månad och stanna där i 4-5 dagar. 


    jag blev helt förkrossad när jag fick reda på det och övervägde att göra slut, men bestämde mig för att ge han en till chans, varpå han lovade att det inte skulle hända igen. i fredags åkte jag hem till min familj och kom hem igår. denna gång när jag åkte så skickade jag nudes och naken videos på mig som kan kunde runka till eftersom det är så viktigt för mig att detta inte händer igen. han kollade och runkade till mina videos en gång när jag var borta, men ändå hittade jag en sökhistorik från dagen innan jag skulle hem, där han sökte upp de där jävla rumporna igen. 

    han säger dock att denna gång stoppade han sig själv så han kollade endast och runkade inte. jag vet inte vad jag ska göra eller tänka. räckte inte mina videos för han? Varför var han tvungen att söka upp andra ändå? borde jag lämna nu när han bröt sitt löfte? jag vill ju inte det egentligen men vet inte hur jag ska komma över detta och kunna lita på honom igen. 

  • Svar på tråden Min pojkvän runkar till twerking
  • Anonym (F)

    Jag tror att ditt problem blir att du har olika värdegrund än många här och eventuellt även din man. Du anser att man i en relation har rätt att styra andras sexualitet. Medan andra anser att alla har rätt till sin egen sexualitet och delar med sig med sin partner där man vill. Ibland är det jobbigt, men min erfarenhet är att alternativet är betydligt värre. Det finns massor av trasiga relationer på grund av att andra vill bestämma över vad den andra ska och inte ska göra sexuellt. 

    I tonåren var jag tillsammans med en tjej som jag kom på onanerade under en period då hon hade minskad sexlust. Jag blev sur och det förstörde så mycket för oss båda två. Även om jag förstod att jag gjorde fel, så skapade det otrygghet i relationen. Vi båda försökte kontrollera varandra på olika sätt vilket med tiden bara gjorde relationen sämre. Vi pratade inte med varandra, utan började dölja saker som istället skulle kunnat fördjupa relationen.


    Du vill att han skulle vara öppen med sin sexualitet i början. Men den är ju hans och han delar med sig av den så mycket han vill i relation med dig, för att ni ska ha det fint. Och du gör samma sak med honom.  Om du har den synen så skulle du förstå att du faktiskt gjorde ett litet övertramp när du såg vad han tittade på när han onanerade. Det är inget fel att sätta egna gränser och ta upp det, men det blir en otrolig skillnad om du utgår för att du har kommit närmare honom än vad han faktiskt vill ge av sig själv när du berättar vad du sett. Han ska inte behöva prata om sin onani, på samma sätt som en kvinna inte ska behöva skicka nakenbilder på sig själv, eller prata om sin egen onani. Eller ännu värre ställa upp på sex för husfriden. Att kontrollera andras sexualitet är en farlig väg att gå i en relation.


     

  • Anonym (H)

    Vad har du med hans onani att göra??
    (Om nu tråden ens är seriös.)

  • Anonym (Isabella)

    Tycker också du överreagerar. 


    Jag och min kille är särbo på deltid fast vi har två barn tillsammans (yngsta är bara några månader gammal) och jag vet såklart att han runkar när vi inte är med varandra.. Vad han runkar till spelar inte så stor roll, jag skulle kanske inte vilja se exakt vad det är men vet att det förmodligen är vanlig porr, han har sagt det nån gång men det är inget vi pratar om så mycket.. Så länge det inte går ut över vårt sexliv är det ok. Och det var ganska längesen jag skickade nakenbilder till honom haha , det var mest i början.. Även om jag extraknäcker lite med Onlyfans och sånt (han är ok med det).

    Man behöver inte ha koll på exakt vad ens partner gör varje vaken minut tycker jag, så länge någon inte är otrogen på riktigt. Vissa saker är bättre att inte veta om man mår dåligt av det. Tycker faktiskt inte man behöver kolla varandras telefon heller, jag skulle inte vilja att han kollade mig. Inte för att jag är eller skulle vara otrogen, det skulle jag absolut inte men för att jag till exempel inte vill att han ska se allt jag skriver med kompisar om.. Man är fortfarande en person med rätt till privatliv även om man är tillsammans med nån. 

  • Anonym (Isabella)
    Anonym (olika barn) skrev 2025-05-01 09:02:24 följande:

    1. Jag tycker inte det är naturligt eller vettigt att försöka styra sin partners sex med sig själv.

    2. Jag tycker det är helgalet att försöka förbjuda något så oskyldigt som detta, vore skillnad om han runkade till kvinnor som ska se ut som barn eller djursex.

    3. Är detta en dealbreaker för dig så får du klart göra slut, men du får nog svårt att hitta en mansperson som nöjer sig med bara sin hjärnas fantasi. För män är lustigt nog väldigt dåliga på det fast de annars tycker sig vara bäst på det mesta.


    Jo jag håller med. Bryr mig inte så mycket om vad min partner runkar till om det inte är till exempel något av det du nämnde eller något annat väldigt extremt. Eller om det typ skulle vara till nån kompis till mig skulle såklart inte vara så kul. 

    Sen kanske man inte måste se vad partnern runkar till. Jag kanske också skulle jämfört mig med tjejerna isåfall om de till exempel hade en helt annan kroppstyp än jag men jag känner inte att jag behöver eller vill se vad han runkar till. Vet att det är porr och det räcker så. Så länge det inte går ut över vårt sexliv gör det inget. Det är ju ofta man inte har ork eller tillfälle att ha sex när man har småbarn. 
  • Anonym (L)

    Jag vill bara säga till dig som känner oro, otillräcklighet eller kanske svartsjuka när din partner kollar på porr eller onanerar: det är okej att känna så, men det betyder inte att något är fel på dig eller er relation.

    Många tror att sexuell lust alltid ska riktas mot partnern, men så fungerar inte vår hjärna. Sexualitet är både en individuell och en delad upplevelse. Att onanera eller titta på porr handlar ofta om nyfikenhet, stressreglering, vanor eller bara att få en stund för sig själv, inte om att man saknar något i relationen.

    Det är också ett sätt att utforska fantasier som inte alltid behöver omsättas i verkligheten. Det betyder inte att din partner älskar dig mindre, tycker du är mindre attraktiv eller vill vara med någon annan.

    Vi har alla ett eget inre sexuellt liv, precis som vi har egna tankar, drömmar eller behov av egentid. Att låta varandra ha det utrymmet är faktiskt ett tecken på trygghet, inte hot.

  • Johan70

    Vad är problemet? Han runkar till filmer, än sen då? Han är ju inte otrogen.

    Tro inte att han gillar dig mindre för att han runkar till sådant. Det är fantasier, det är inte något han vill göra på riktigt.

  • Viktiga Funderingar

    Mitt bästa råd till dig är att lära dig twerka och ställa ett ultimatum. Om han inte går med på det, så förtjänar du verkligen något bättre. Du kan säga så här:

    "Jag tycker inte att du är ok att du runkar till andra tjejer som twerkar. Nu har jag lärt mig detta och jag ger dig ett val. Antingen nöjer du dig med min twerk eller så är det slut."

  • Anonym (Att ni orkar)
    Viktiga Funderingar skrev 2025-05-02 15:39:46 följande:

    Mitt bästa råd till dig är att lära dig twerka och ställa ett ultimatum. Om han inte går med på det, så förtjänar du verkligen något bättre. Du kan säga så här:

    "Jag tycker inte att du är ok att du runkar till andra tjejer som twerkar. Nu har jag lärt mig detta och jag ger dig ett val. Antingen nöjer du dig med min twerk eller så är det slut."


    Varför blir vissa personers ego så sårat av att dom inte är allt för sin partner?
  • Anonym (XYZ)

    Vad är twerking för något?

  • Anonym (Hej)
    Anonym (XYZ) skrev 2025-05-31 13:24:26 följande:

    Vad är twerking för något?


    Undrar det med.
  • Meddelande borttaget
  • Meddelande borttaget
Svar på tråden Min pojkvän runkar till twerking