Första IVF-försöket. Nervös, tips?
9 ägg plockade och samtliga 9 befruktades! är så glad! ska göra ET på lördag 🥰.
9 ägg plockade och samtliga 9 befruktades! är så glad! ska göra ET på lördag 🥰.
Hej på dig! Tack snälla :). Jag är väldigt glad. Fick idag reda på att två stycken till kunde frysas ner idag, så det blir totalt 4 nedfrysta långtidsodlade embryon! Känns bra som en ?back-up?.
Aha! jag har inte riktigt förstått ännu hur nedregleringen funkar, trodde det funkade som Fyremadelen för mig. Jag måste nog läsa mig in lite på det :). Vet du hur många ultraljud som du ska göra innan ev. Äggplock? Förresten, vet du hur ni har det med BMI-gränser? I min region är strikt 30 och ligger verkligen själv precis där
Äggplock på torsdag för mig! Idag hade jag en 18 mm, 2 på 14 mm och en 15 mm blåsa. Hoppas de mognar bra nu!
Så pirrigt!
Tack, vad fint av dig!
Hur mår du? :)
Glömde svara på det med testdag! Jag har inte tjuvtestat än, idag ruvardag 8. Men - jag och sambon kom överens att om jag får minsta ljusbruna fllytning erller så som kan tyda på att det inte blir något, så kommer vi testa innan torsdag.
Känns som om mensen kan komma vilken minut som helst :/ Blä!
Så spännande att ruvandet är igång. Hoppas tiden går snabbt och att ni snart får ert positiva besked! Ta hand om dig och unna dig något tidsfördriv du gillar, om du har möjlighet.
Jag känner att jag börjar landa och må lite bättre. Begravning och allt det mesta intensiva har nu varit, i helgen har jag varit ledigt. Biverkningar från tidigare behandling är borta osv Har dock en fullständigt förlamande trötthet, skulle vilja sova i tolv timmar.
Det är nog hela våren i kombination med nattjobb i veckan som spökar.
ta hand om er nu ♥️
Så spännande! Ja haha man överanalyserar nog varenda känning. Kommer du kunna hålla dig till testdagen? 😁 jag ska nog försöka hålla mig till vår testdag 11/6 om jag inte får någon blödning innan!
Jag har fått torsion två gånger, en på varje äggstock. Ena gången bara av att jag vände mig i sängen på morgonen, och en gång när jag sprang till bussen på väg till jobbet. Men båda gångerna hade jag stora cystor jag inte visste om som tyngde ner äggstocken. Sedan dess har jag gått på ppiller av den anledningen, ända tills vi försökte bli gravida då. Så det kan vara en av anledningarna att jag har få ägg, att de tog skada av syrebristen vid torsionerna. Ja torsion och utomkvedshavandeskap är de två farliga akuta tillstånden gynekologiskt då man kan få blödningar/blodförgiftning. Så får man fruktansvärd plötslig smärta ska man inte vänta med att söka på akuten!
ET gick bra, tyckte inte det kändes mer än cellprov typ och det jobbigaste var att jag var sååå kissnödig och fokuserade mest på att inte kissa på läkaren
Jag hade ganska mycket mensvärkliknande känsla när jag var gravid sist, så jag hoppas det är så för dig! Du har inte haft några blödningar/spottings?
Igår kväll fick jag rejäääl krampsmärta i magen igen, höll i ca 15 min. Känns som jag ska putta ut lilla ägget när livmodern krampar, alla dessa hjärnspöken haha.
Tog ett test idag, RD 8 och negativt :/ tyckte det blev lite brunt efter cyclogesten bara, men väldigt diffust, inte fått något när jag torkat mig. Mest för att vara inställd och inte bli besviken. Väntar på riktig mens och gör mer test och med morgonurin, men tyvärr är det nog mensen som igen knackar på dörren..
Tack Josefine! Mensvärken har plågat mig i en vecka nu och jag har förlikat mig att det blev minus. Blev hemma från jobbet nu, har så ont och fått sova uselt. Får ta nya tag, bara ledsen då det kommer dröja flera månader till högst troligen :(. Som du så bekant vet om, denna väääntan.. man kan inte bara ?köra på? nästa helg med ett eget försök :/.
Usch så tufft med begravning, får jag fråga om det är någon nära dig i familjen?
Skönt att kroppen mer ?renat? sig nu från tidigare behandling men jag känner igen dig i beskrivningen av tröttheten. Förstod också att du verkar jobba natt, brukar du jobba natt ofta? Är du inom vården? Hoppas verkligen du får komma igång så snart också, så länge du känner dig redo i kroppen o själen🌹
Vad bra att du stannade hemma. Ibland behöver man få en paus, få landa lite. Har du fortfarande ont? Hoppas du får sova natten som kommer eller kanske att du fått lite sömn idag.
Det var min pigga, starka bonusmamma som gick bort efter en kort tids sjukdom 🥺 jag jobbar nattvecka var tredje vecka, inom vården. Tyvärr finns det studier som visar att det minskar fertilitet och ökar risken för missfall. I övrigt så älskar jag dock mitt jobb, så jag hoppas det väger upp upp för nackdelarna.
Ta hand om dig ♥️