• New  Dawn

    Snälla killar får inte ligga..

    Anonym (För snäll) skrev 2025-05-14 17:35:49 följande:
    Det var ju tokigt att jag fick mitt inlägg att verka som att min personlighet som snäll kille bara handlar om att ligga. Det handlar mest om att min fru som varje dag säger att hon älskar mig typ aldrig vill ligga med mig trots att jag är en bra kille som även ser bra ut. Jag skulle inte ha något problem att få någon annan kvinna i säng om jag skulle skaffa Tinder eller nåt liknande. Men jag skulle ju aldrig göra det när jag är i en relation. Man kan nog säga att jag är sexuellt frustrerad men kan ju inte tvinga mig på henne då hon inte vill.
    Är du en bad guy när du inte är i relation? Är du inte snäll då? 
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Core skrev 2025-05-14 23:27:41 följande:
    Snälla killar får inte ligga..

    Snälla mähä till man. Nej, det där är en klyscha från 2009-snåret.

    Det du applicerar badboy på är förmodligen helt vanliga män som helt enkelt bara är män, inga små tanter till personligheten. Måste man vara en liten tant inombords för att vara snäll?

    Nu kanske du tycker att jag är en typisk dumming, som säkert får ligga just på grund av det. Men se dig själv i spegeln, gör vad du kan med dig själv istället för att darra på läppen och skylla dina misslyckanden på andra. Offerkoftan lär ju knappast attrahera nån iallafall.

    Du är passivt aggressiv och bitter, inte ett dugg bättre än de du tror dig veta är badboys


    Core skrev 2025-05-15 19:34:32 följande:
    Jag fattar inte vad du dravlar om. Nyss var det badboys, nu är det invandrare. Finns inga gränser för hur långt du drar det istället för att inse att du lever i en fantasivärld?

    Sen att det föds för lite barn i i-land är ingen hemlighet, men det har knappast att göra med att kvinnor bara ligger med kriminella. Det är för att färre vill ha barn, speciellt i fertil ålder. Om det var vad du syftade på.

    Sen vill jag tillägga att jag bidrar inte från ett perspektiv där jag sitter på en runkluktande gammal datorstol bakom fördragna persienner, utan är ute i det verkliga livet till skillnad från en del andra i den här tråden.
    Bra skrivet! 
    Bra inlägg av dig, generellt, här i tråden 
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn

    Det är väldigt knapphändig information du ger här i tråden, TS. Saknar lite information... 

    Hur länge har ni varit tillsammans, och när började era brister i sexlivet? Om det funkade i början, berodde det då på att du inte var snäll? Vad gjorde du då? 

    Du skriver att du själv skulle kunna få kvinnor lätt, på tex Tinder, Hur skulle du bete dig då? Jag antar att du inte är snäll då, och agerar som en bad BOY, eller? 

    Jag tycker för övrigt inte det är speciellt snällt att direkt förutsätta att du är "för snäll". Det är inte heller "snällt" att bara dra alla kvinnor över en kam, och det är inte "snällt" att förutsätta att medicinbiverknigar bara är något hon skyller på.

    Du har fått några bra svar här i tråden, men du verkar inte intresserad. (Såvida du inte bara varit upptagen tillfälligt). Hittills verkar din analys klar. Du har egentligen inte gjort något fel. Hon älskar dig. Hon är attraherad av dig. Du är ser bra ut. Det enda problemet du kan tänka dig är att du är "snäll" och att hon är kvinna, och bara det är ett problem i allmänhet, eftersom att kvinnor är så här. De vill ha bad boys. (särskilt din kvinna)


    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Anonym (BG) skrev 2025-05-16 12:16:15 följande:

    Relaterar eventuellt till problemet, men från andra hållet liksom. 

    Jag är kvinna, vill absolut inte ha en bad boy (som i dåliga egenskaper typ dryg, självgod, kaxig osv). Däremot vill jag ha en man som framstår som "alfa", som har en stark närvaro i sig själv, en ledartyp, som vet vad han vill och som är klassiskt "manlig" i sitt sätt. Det står inte i motsats till att vara snäll, respektfull och en bra partner. 

    Mitt ex var snäll på det där mjuka, lite osäkra sättet. Han var snygg och attraktiv på så vis och vi hade en bra relation men jag kunde inte bli så väldigt attraherad rent sexuellt. Medan min nuvarande också är en snäll person, men med en kraftfull och självsäker manlig aura som är väldigt sexuellt attraktiv för mig. 

    Alla är olika och gillar olika, för mig personligen så fungerar inte mjuka och osäkra män och det är liksom ingenting som går att kompensera för på annat vis. Kan njuta av sex och få orgasm, visst, men blir inte sådär tänd. Om det makes sense? Om din fru är som jag (vilket jag inte vågar dra slutsatser om) blir det kanske svårt med den rent sexuella attraktionen från hennes sida.

    Oavsett vad man gillar gäller det att hitta en bra match, jag tror det finns någon för alla. 


    Hur länge var du tillsammans med exet?, och hur var sexlivet från början med exet? När blev det sämre?
    Hur länge har du varit tillsammans med nuvarande man?

    Jag tror generellt att man är lite sämre att välja partner när man är ung. Jag träffade mitt ex som tonåring och det känns mer som en typ slump. 

    Allmänt så tror jag det är väääldigt många olika faktorer som gör att sexlivet blir sämre, och det är sällan så enkelt som TS vill ha det till. Inte sällan är sexlivet ett resultat av relationen i helhet. 

    Mitt ex var framgångsrik, med bestämda åsikter, lite för dominant, men jag skulle ändå säga att han var snäll. Han var däremot lite dålig på att lyssna, och prata om känslor. Jag kände mig definitivt inte sedd längre in i relationen, men jag var också sämre på att kommunicera, och sämre på att visa uppskattning för honom än vad jag gör nu (till min nuvarande man) Det är lite svårt att peka ut vad det var som gjorde att det inte höll, men en grej kan ha varit att vi kanske inte riktigt passade ihop från början... Egentligen... Ändå var småbarnsåren riktigt bra. Vi har en bra relation som skilda. 
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Anonym (T) skrev 2025-05-16 23:23:39 följande:
    Jag tror inte att män gör det där och förväntar sig en massa sex för det. Jag tror att det lite mer är något kvinnor skriker om att killar gör bara för att dom gillar att stå och skälla.. 
    Med den inställningen till kvinnor är det nog väldigt svårt att få relationer och sexliv att fungera. Dom gillar att skrika bara... Det har ingenting med dig(mannen) att göra.
    Anonym (T) skrev 2025-05-16 23:23:39 följande:
    Det är som att män skulle bli förbannade bara för att hon vill höra "tack att du gjort mat." eller att hon vill att man ska fråga "hur har din dag varit?".
    Märklig inställning. Att man tackar för att någon gjort maten är att visa tacksamhet. Om sex bygger på det,
    är det nog väldigt svårt att få det att fungera. 

    "Hon vill att man ska fråga". Om du ställer den frågan för att hon vill att du ska fråga, försvinner syftet. Det handlar om att bry sig om varandra, att älska varandra och undra hur den andre mår. Du har missat själva poängen. 
    Anonym (T) skrev 2025-05-16 23:23:39 följande:
    Att se kvinnor skriva "män förväntar sig sex bara för att dom städar"
    Är som att höra män säga "fan vad ni är klängiga, som bara vill sitta här och snacka..." 
    ?!?! Återigen märkligt. Fattar inte ens. 
    Anonym (T) skrev 2025-05-16 23:23:39 följande:
    Jag skulle säga att män gör det nog inte för att få sex, utan för att de vill vara schyssta.. Och det dom märker när dom gör det sen är att när dom gör det så blir alla kvinnor skit torra.. Helt plötsligt är solen inte i rätt korrelation med månen längre, och det blir huvudvärk och mediciner och fan o hans moster som står ivägen för att hon ska visa den minsta tillstymelsen av kärlek... 
    Så du städar (och liknade) för att vara schysst, och tappar kvinnan sexlust. Ja, eller hur.

    Det finns så mycket i dina inlägg som tyder på att din inställning och dina tankar kring hur relationer fungerar är ett betydligt större problem. Förståelse verkar vara nära noll, för att bara nämna något. Inget av hennes problem är verkliga.

    Om du bodde själv skulle du inte städa då? Och om du gjorde det, skulle det ha något med att vara schysst att göra. När kvinnan städar, gör hon det för att vara schysst?
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Anonym (Har) skrev 2025-05-16 20:08:28 följande:
    Jag har ibland varit så bortkopplad från sextankar och gjort massa saker för att bara vara snäll. Sen när hon vill ha sex så vill inte jag för att jag inte har några tankar på sex o så blir det inget. 

    Då är det nästan som att hon förväntar sig att jag ska vilja efter att jag gjort massa saker. 
    Märkligt att du gör den kopplingen. Hon tror alltså att du gör saker för att du vill ha sex? Ligger det något i det kanske?

    Dessa tankar är helt otänkbara i vår relation. Jag tror att sexliv är svårt att få fungera om man ser det som en belöning, alternativt om man tror att man bör bli kåt för att den andre gjort något typ av arbete.... Mycket märkligt. 
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Anonym (T) skrev 2025-05-17 11:21:38 följande:

    Vaddå verkar göra det? Sådär säger ni ju om precis alla så fort en kille bara undrar minsta lilla...

    Här är det TS skrivit, så vad fasen är det DU har läst? 
    Normala människor ser nämligen inte det du sagt. 


    Hon skyller på mediciner men säger ofta att hon är väldigt attraherad av mig. Jag får inte det där att gå ihop. Hur kan man älska någon och vara attraherad men inte ha några sexuella känslor? 


    Som jag förstår signaturen OMG :s svar, var det ett svar på din första mening, dvs att du inte tror män gör det där (hushållsarbete) och förväntar sig sex, ändå ÄR det just det TS, tar upp, snällhet och hushållsarbete.

    Han skriver, (se längst ner) 

    Det du skriver om, ovan, att hon skyller på mediciner, är inget han undrar över alls. Han viftar bara bort det. Han undrar hur man kan älska någon, vara attraherad, men inte ha sexuella känslor. Just mediciner kan ha den effekten. Det finns många inlägg här på familjeliv där kvinnor tror, eller vet, att männens bristande lust kan bero på mediciner. Det tror även män som svarar.... Men när en kvinna skriver det är det bara en bortförklaringar. 

    Snälla killar får inte ligga..

    Är det så? Om man är en för snäll kille. En kille som jobbar heltid, gör det mesta i hemmet, stödjer sin partner i vått och torrt, ger henne romantiska och roliga överraskninga. Sköter hygien och träning men ändå vill min fru typ aldrig ligga med mig trots att när vi ligger ser jag till att hon inprincip alltid får några orgasmer. Måste man vara ett svin och bete sig som en ?bad boy? för att vara intressant sexuellt för en kvinna?


    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Tecum skrev 2025-05-17 17:43:43 följande:
    Det där är en väldigt befogad fråga. Låt oss säga att ointresset beror på mediciner (oklart vilka då TS inte nämner det) men att hon fortfarande är attraherad. Varför hör hon inte med läkare för att kanske byta sort eller dosering? Ett självklart steg vid biverkningar och som läkare är vana att hantera. Att det inte skett tyder på att hon inte bryr sig och att den påstådda attraktionen är en bluff..

    Varför är ni alltid så kritiska när en man ställer en fråga och försöker göra allt till hans fel? Gör han för lite hemma är det fel, gör han mycket är det också fel. Säger har att han har svårt att träffa kvinnor är han en tönt som måste tuffa till sig, har han lätt är han en badboy. Om en man säger att han är snäll, ser de flesta rött, antingen ljuger han eller är han en mes. I bägge fallen är det hans fel att hon inte vill ha sex. 

    Så prova att faktiskt lyssna på vad TS skriver, läs högt för er själva om det går lättare, istället för att dra en massa slutsatser med utgångspunkten att alla män ljuger/är svin/vill utnyttja stackars kvinnor.
    Han (TS) kommer med väldigt knapphändig information, och vissa har svarat honom jättebra, men han svarar inte. Det var någon som var jätteförstående, men ingen reaktion 

    Tror du att hennes bristande sexlust beror på att han är snäll, och att man måste vara "badboy"?
    Jag tror inte alls på det synsättet.
    Han tror ju dessutom att han lätt kan få sex från andra kvinnor. Man undrar ju, var han inte snäll tidigare, eller har dom aldrig haft något sexliv. 

    Ang ditt uttalande om mediciner vet vi inget. Endast att att han inte tror på det. Han kunde i så fall beskrivit mer om det. 

    Om jag skulle skriva att min man fick minskad lust pga medicin. Skulle du då inte tro på det? Skulle du förutsätta att den gick att byta ut? Du skulle bara avfärda alltihopa som en lögn. Väldigt tråkig inställning.
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Anonym (T) skrev 2025-05-17 19:31:00 följande:

    Vaddå förvänta sig? Inget av det där beskriver någon som förväntar sig något i gengäld.. Det står om någon som gör allt han kan för att få hemmet att faktiskt funka, och det gillas inte. 

    Inte en enda mening står det skriven om hur han tog ut soporna häromdagen och förväntade sig ett handjob sen i gengälld.. 


    Ni skriver att han gör det för att ni sitter här och överdriver av någon jävla anledning.. 


    Så varför skrev han om det då, tror du?
    Han beskrev om allt han gjorde och avslutar med. "men ändå vill min fru typ aldrig ligga med mig" 

    Det är någon typ av förväntan på att det borde generera sex.
    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
  • New  Dawn
    Tecum skrev 2025-05-17 19:59:35 följande:
    Ja det är knapphändig information, både om mediciner och annat. Men varför automatiskt tolka det till det värsta? Det är en väldigt tråkig inställning!!!
    Vad menar du med "det värsta"?!?!
    TS tror att han är för snäll. Han tror att man måste vara badboy för att få ligga, någon annan teori har han inte. Det handlar inte om att tolka det värsta. Det handlar om att läsa exakt det han skrivit, och nej jag tror inte, att  snälla killar inte får ligga. Jag vet att det inte förhåller sig så, och nej man måste inte vara badguy. 

    Vad, exakt, är min tråkiga inställning? Borde jag hålla med honom för att inte vara tråkig? Hålla med om att killar som är snälla nog har väldigt svårt att få sex... 
    Tecum skrev 2025-05-17 19:59:35 följande:
    Jag tror inte han är för snäll utan det är hans fru som tappat attraktionen, av någon anledning. En kan vara att hon tycker att han är tråkig och hon har andra preferenser.
    Eftersom han inte skriver om något annat än att han är för snäll vet vi väldigt lite. Det finns massor av olika anledningar till att sexlusten brister. Det enda vi vet här är att TS själv tror att han är för snäll. Relationer är komplexa och att bara tro att man själv är för snäll, och den enda anledningen till bristande sexliv han kan hitta på är hur kvinnor generellt fungerar (tänder på badboys) och att snälla killar inte får ligga är, ett väldigt begränsat sätt att se på relationer. Han öppnar inte upp för någon annan anledning. Det är jag kritisk mot. Dvs hans syn på relationer.
    Tecum skrev 2025-05-17 19:59:35 följande:
    Om din man fick minskad sexlust av medicin förutsätter jag att han skulle försöka få den utbytt  eller ändra doseringen. Skulle inte du vilja det? Läkemedel är en stor och lönsam bransch, de flesta mediciner är utbytbara. Det behöver inte vara den verksamma substansen som ger biverkningar, det kan vara bindemedlet eller en mindre väsentlig ingrediens.
    Du har en väldigt begränsad syn på sex och kärlek, och på sjukdomar och medicin, och nej allt går inte att komma undan, så lätt. Om min man skulle behöva medicinen, för sin hälsa, skulle min kärlek räcka ändå. 100%. Hans hälsa betyder allt... Trist att du avfärdar det som en lögn... att läkemedel kan påverka. Om man säger det, är det bara en undanflykt Då förutsätter du att man inte försökt tillräckligt, eller att man borde "byta medicin, eller gå ned i dos" 
    Hoppas inte du kvinna behöver ta någon medicin som påverkar hennes sexlust, eller funktion, för du hade inte accepterat det. 


    Mod är det som behövs för att ställa sig upp och tala. Mod är också det som behövs för att sitta ned och lyssna.
Svar på tråden Snälla killar får inte ligga..