Är sossarnas förslag om folkomflyttning en bra idé?
Om du läser på ser du att Socialdemokraterna vill att Migrationsverket återigen ska styra var asylsökande och flyktingar bosätter sig under hela asylprocessen. Det innebär att man vill återgå till de regler som gällde före 1994, innan den moderatledda regeringen införde EBO-lagen (Eget Boende), som gav asylsökande rätt att bosätta sig var de ville och samtidigt behålla fulla bidrag.
EBO-lagen har i efterhand fått omfattande kritik för att ha bidragit till ökad segregation, eftersom den lett till att många nyanlända bosatt sig i redan socioekonomiskt utsatta områden med låg boendekostnad och hög koncentration av flyktingar.
Tyskland, som ofta lyfts fram som jämförelse, har under hela 2000-talet haft ett system där staten styr var flyktingar ska bo. Trots en invandring på en nivå som liknar den svenska är segregationen där generellt lägre än i Sverige, delvis på grund av detta mer reglerade bosättningssystem.