• Anonym (Nytt liv)

    Ert bästa hälsotips!

    Här listar vi vårt allra bästa hälsotips, endast 1! Det ska inte heller vara ett "inte-tips" som tex inte röka, inte dricka alkohol osv... Breda tips som "att träna" kan med fördel preciseras, tex "styrketräning" eller "pilates".

    Jag tänker att vi på det viset kanske kan skapa de bästa hälsoråden genom familjelivs historia 🙂

    Jag börjar:
    Sova varje natt 21-07

  • Svar på tråden Ert bästa hälsotips!
  • Anonym (H)

    Ska du inte sova, klockan är senare än 21

  • Anonym (Nytt liv)
    Anonym (H) skrev 2026-05-10 22:53:19 följande:

    Ska du inte sova, klockan är senare än 21


    Sant, tips 2 är att följa sina egna tips!
  • Ikaros12

    Ha en regel att du aldrig får ta beslutet att hoppa över en träning eller joggingtur om du inte bytt om först. Så byt om eller gör iordning dig för att ta dig till gymmet. Ta t ex på dig ytterskorna och känn först då om du ska hoppa över träning/promenad eller inte. De få gånger jag inte tränat då så har jag verkligen inte orkat, men det är ytterst sällan. 

  • Anonym (Stadsbo)

    Om du bor och/eller promenerar mycket i stadsmiljö, alltså hård asfalt, så fort du ser lite gräs eller grus i kanten av en trottoar så gå där istället. Gena genom parker, gå på grusgångar, gå en omväg för bättre underlag. Kort sagt gör allt för att undvika att promenera på hård stum asfalt, betong, sten eller kakel konstant. Det avlastar dina leder, knän och rygg.
    Vi är inte byggda för att gå på hårt material hela tiden. Är området där du går mest dåligt planerat för leder, investera i ett par bra och avlastande skor. Eller förresten, både hälsosamma skor och undvikande av asfalt när det är möjligt är det bästa😊

  • Fjäril kär

    Sluta snooza! 

    Människor som snoozar har via undersökningar konstaterats sover sämre och mår sämre än personer som sover dom timmar man behöver .

    Se över dina sov-vanor helt enkelt för bättre mående och hälsa 

    Man kan inte somna kl 24 och sen början snooza vid 4 för att gå upp 7... 4 timmars sömn är inte vettigt.   Då fpr kroppen ingen vila utan är stressad. 

  • Anonym (kcal)

    Räkna kalorier då och då så att du har koll på att dina portionsstorlekar är rimliga. 

  • Anonym (Movement)

    Movement is medicine!

    Återhämtning är nog så viktigt, men vi kan och har ofta energi till att röra oss mer än vi tror att vi har.

    Ett träningspass på en halvtimme eller timme kan kännas "nog", men det finns forskning som visar att vi, när vi tror att vi verkligen inte orkar mer, ofta orkar minst lika mycket till, under förutsättning att du är frisk fysiskt och psykiskt.

    Mjölk sägs vara något bara barn behöver för skelett och tänder, men är minst lika viktigt för vuxna, för att undvika benskörhet eller sämre tänder.

    Morötter är rena näringsbomberna, och innehåller främst A-vitamin som hjälper kroppen att kunna ta upp andra vitaminer och näringsämnen. Solroskärnor är också väldigt nyttigt och billigt.

  • Anonym (Karesuando)

    Vila ordentligt och bli inte överansträngda.

  • Anonym (Re)
    Anonym (Karesuando) skrev 2026-05-12 17:31:00 följande:

    Vila ordentligt och bli inte överansträngda.


    En sund växling mellan varierad träning och vila. Lagom av båda.
  • Anonym (S)
    Anonym (Nytt liv) skrev 2026-05-10 22:48:06 följande:
    Ert bästa hälsotips!

    Här listar vi vårt allra bästa hälsotips, endast 1! Det ska inte heller vara ett "inte-tips" som tex inte röka, inte dricka alkohol osv... Breda tips som "att träna" kan med fördel preciseras, tex "styrketräning" eller "pilates".

    Jag tänker att vi på det viset kanske kan skapa de bästa hälsoråden genom familjelivs historia 🙂

    Jag börjar:
    Sova varje natt 21-07


    Det blir alldeles för många timmar att sova, jag hade varit jättetrött och seg i huvudet och dessutom haft svårt att somna nästa kväll efter 10 timmars sömn. Är nog inte så vanligt att en vuxen behöver sova så länge.
  • Anonym (S)

    Tips då är att röra på sig ofta och med sin kropp istället för ett fåtal tunga träningspass på gym per vecka. Sätta mål för kost och rörelse som man orkar hålla över tid.

Svar på tråden Ert bästa hälsotips!