• Svar på tråden Ung mamma, tråd 5!
  • Josefin86

    Kikar in, det var ett tag sedan nu.
    Mina barn åkte igår till sin farmor och blir där ett par dagar. Känns så himla ensamt här hemma. Och sambon jobbar i veckorna i sigtuna.
    Men jag ska jobba senare så då kanske man inte tänker så mkt. Hur är det med er?

  • NathalieAndersson

    HALKBANAN imorn och jag rä nervös om ett as :-/


    *¨`·» Liam 060228
  • Bellan85

    Kikar in.. Fyller 22 år i september och har en liten son på 1 år och 4 månader.. Och väntar ett syskon till Emil som är beräknad att komma den 30/12..
    Kanske man få haka på denna tråd och få lite mera kontakter, eller är man en "gammkärring" ?

  • NathalieAndersson

    annikaloppan; dne gick bra, men kommer inte att göra om den igen. Tyckte inte den var så kul ändå+ kenpigt nog? :p

    allt bra med er?


    *¨`·» Liam 060228
  • Bellan85

    Wohoo!
    Hur är det med alla då? Fler som går i väntans tider?


    annikaloppan skrev 2007-08-09 16:55:04 följande:
    Bellan85,Klart du får häna på Du är ju ingen gamkärring
  • valkyrian

    Hejsan brudar! Nu har jag jobbat 9 dagar i rad och är trött som fan, en dag ledig, sen jobbar jag hela helgen plus måndag, sen har jag tre dagar ledigt *längtar*.

    ilgott---> Dags för uppkörning snart? Jag tyckte halkbanan var kass och inte alls så kul som alla säger.

    Snart sätter skolan igång, då skall jag jobba 19% också. Det kommer att bli slitit.

  • NathalieAndersson

    valkyrian;: Jepp den 21 uag, så nu är det bara 10 dar kvar :P
    Ja, halkbanan var inte kul alls. Alla sa att den är rolig, men gillade den inte alls :-/¨¨

    Ja ush för skolan. När börjar ni?
    Håller tummarna för dig att allt ska funka för er med jobb o grejjer


    *¨`·» Liam 060228
  • Februarii

    Jag vill inte börja skolan Bara 8 dagar kvar. Pluggande har jag inte så mycket emot men den jäkla trappan upp till övervåningen

    Höst/vinterkläder, vad har ni tänkt till era små?


    Mamma till Ida och har en liten Jonathan i magen BF071019
  • valkyrian
    Februarii skrev 2007-08-12 14:57:55 följande:
    Jag vill inte börja skolan Bara 8 dagar kvar. Pluggande har jag inte så mycket emot men den jäkla trappan upp till övervåningen Höst/vinterkläder, vad har ni tänkt till era små?
    HAHA!!
    Nåja, jag börjar om 10 dagar Jag har inhandlat nästan hela HM´s höstkollektion till min tjej, hela lindex rean typ. Det jag måste handla som jag ångarar att jag inte handlade i våras är overall till vinter och så.

    Men det som fattas till hösten är fodrade gummistövlar (vanliga har hon) Kanske ett extra set med regnkläder i större strlk, kanske även där fodrat?  Strumporna är borttappade allihop, så massa nya strumpor (raggsockor har hon dock ) Fingervantar kanske. Men än är det sommar så jag vill liksom inte handla mösa och vantar än ( däremot beställde jag hello kittymössan i H&M katalogen, tyckte den var så fin, den som är lite tunnare). Sen har jag köpt en allväderjacka också. Allt i strlk. 98 så i värsta fall är det för litet :S

    Vad tycker ni, Saga har ett set regnkläder i strlk 92 som hon kan ha ännu, skall jag satsa på extraset i fodrad variant?
  • Februarii
    valkyrian skrev 2007-08-12 21:41:17 följande:
    HAHA!!Nåja, jag börjar om 10 dagar Jag har inhandlat nästan hela HM´s höstkollektion till min tjej, hela lindex rean typ. Det jag måste handla som jag ångarar att jag inte handlade i våras är overall till vinter och så. Men det som fattas till hösten är fodrade gummistövlar (vanliga har hon) Kanske ett extra set med regnkläder i större strlk, kanske även där fodrat?  Strumporna är borttappade allihop, så massa nya strumpor (raggsockor har hon dock ) Fingervantar kanske. Men än är det sommar så jag vill liksom inte handla mösa och vantar än ( däremot beställde jag hello kittymössan i H&M katalogen, tyckte den var så fin, den som är lite tunnare). Sen har jag köpt en allväderjacka också. Allt i strlk. 98 så i värsta fall är det för litet :SVad tycker ni, Saga har ett set regnkläder i strlk 92 som hon kan ha ännu, skall jag satsa på extraset i fodrad variant?
    Jag hittar en strumpa här och där. Men har precis fått hem ett 5-pack från HM. Och ett par Hello Kitty-sockor. Sen har det bara blivit mössa, jeans och en tröja därifrån. Skulle blivit mycket mer men min lillfis är fortfarande kvar på babyavdelningen Förutom när det gäller skor/strumpor. Raggsockor blir det på marknad i sept. Vad köpte du för allvädersjacka? Saga går på dagis va? Får det plats något under det ofodrade regnsetet?
    Mamma till Ida och har en liten Jonathan i magen BF071019
  • NathalieAndersson

    valkyrian; Då börjar vi en dag innan. Fast ja tog mig ledigt den 21 pga uppkörning :P


    *¨`·» Liam 060228
  • NathalieAndersson

    kikar in; Måste tala om att körkortet är lkart nu klarade det igår Överlycklig :-P

    anatar att de flesta har börjat skolan.. började igår. men har slappdag igår o idag.. Imorrn brjar vi 8 igen och går till 4 :-/

  • J N
    Tjena tjejer!

    Var hos BM igår och hon sa att jag inte får jobba mera nu. :S
    Min chef blev ju inte så glad om man säger så. Så på tisdag har jag läkartid och kommer bli sjukskriven. Så nu kommer man har för mycket dötid istället. haha.

    Allt bra med er?
Svar på tråden Ung mamma, tråd 5!