Hur reagera på att dottern skickas till speciallärare?
Har en dotter på 7 år som går i ettan. Vid inskolningen berättade läraren att hon skulle kontakta oss föräldrar innan om det var så att hon ansåg att våra barn behövde extra stöd.
Igår kom samtalet!! Fröken har inte observerat att vår dotter har direkt problem med något speciellt men att hon inte hinner med uppgifterna alla gånger. Hon är ibland ensam men en klass på ca 30 elever och hinner inte alltid hjälpa alla.
Vi anser att vår dotter är normalbegåvad och hon förstår mycket väl vad läxorna går ut på hemma men det är som att det låser sig i skolmiljön.
Vet innerst inne att det är kanon att skolan har resurser och att de har uppmärksammat vår dotter men känner samtidigt oro för att hon har det tufft i skolan och inte hänger med.
Har mailat till läraren nu på morgonen och frågat om hon inte kan skicka med dottern uppgifter hon inte hinner med så kan vi jobba med dem hemma.
Hur ska jag känna/tänka kring detta.