Anonym (Abbie) skrev 2015-06-15 11:04:55 följande:
Om man väljer brudöverlämning visar man att man inte har koll, att man tittat på för många amerikanska filmer, att man inte har smak och ingen kunskap om traditioner. Det tycker jag är WT. Jag tycker att medlemmarna ur kungahuset om några ska värna svenska traditioner. De kan ju betänka att monarkin är en sådan. Vi kanske ska bli moderna och skaka av oss monarkin?
Jag ser det som så, väljer man aktivt en brudöverlämning, väl införstådd varifrån det kommer och kan stå för det, då är det inte obildat.
Men om man säger att det är en svensk tradition, då har man missat något.
Nu ogillar jag brudöverlämningen, mycket för att jag är så stolt över den vackra svenska traditionen, som dessutom är unik, att brudparet går upp tillsammans och vill gärna fråga varför man inte kan behålla den unika vackra traditionen, och istället väljer den, i övriga världen, så tråkigt vanliga brudöverlämningen.
Jag håller med om att de bör värna om de vackra och unika traditionerna som finns.
Men jag är rojalist så jag vill ha kvar monarkin