Alexi skrev 2017-08-18 08:44:20 följande:
Fast jag ser nog det som två helt olika saker, organiserad idrott/träning och vardagsmotion. Det är ju vardagsmotionen som många av oss behöver bli mycket bättre på och som är lika viktig att överföra till barnen.
Sen är ju organiserad träning som barn ett oerhört bra sätt att träna kroppen, få sociala kontakter, tränas i grupp och allt sånt.
Det senare håller jag inte med om, för vissa är det säkert bra, för andra kan det vara en katastrof.
Vet flera som har endast dåliga minnen av dessa organiserade idrottsverksamheter.
De som tycker sådant är så fantastiskt, är ofta personer som själva trivs med den typen av verksamhet, men det finns många som inte alls trivs med detta, det räcker med den sociala träning man får i skolan, på fritiden så är det bara en belastning.
Det är samma sak för barn som för vuxna, en del får energi av att omge sig med folk, andra dräneras på energi.