Jag är bara jag skrev 2018-11-07 21:50:54 följande:
Hennes mål var nog att han skulle stå still i vikten. Vid 12 månader gick han inte alls själv, han tog första steget vid drygt 13 månader och gick väl upp nåt kg tills 18 månader. Vi har redan bytt Bvc, men som tur är är hon tjänstledig just nu och vi funderar på att inte ta tillbaks henne alls. Träffat flera andra nu med andra barnet och de känns mycket mer sansade och mindre kritiska.
Alltså viss sköterskor får en ju att tvivla helt på att man ens gör något bra alls med/för sina barn.
Vi hade en vikarie på 18 månaderskontrollen som helt nitiskt satt och skrev ner varje ord barnen kunde. Helt fokuserad på alla uttryck medans allt annat (eftersom man jämför ju lite med vad andra går igenom på kontrollen fick stå tillbaka och nämnes knappt.
Behöver jag nämna att vi klagade på henne sedan.
Sedan fick vi en Monica och hon var helt underbar. När vårt bvc stängde följde vi efter henne med de sista två kontrollerna.